2015 Yılında Emtia Fiyatları Ne Olur?

Emtia denilince ilk akla gelen altın ve gümüş olduğu için isterseniz bunlardan başlayalım. 2015 senesi FED ve ECB başkanlarının ifadesi ile faiz artırma sinyallerinin yoğunlaştığı bir dönem olarak işaret ediliyor. Fakat bunu sırf 2015’e girdiklerini için yapmayacakları açıktır. Örneğin 2015 ortaları olarak ifade edilen dönemde, öncesi ya da sonrasındaki verileri sürekli tazeleyerek koşullara uygun hareket etmek isteyeceklerdir.

İlla ki, faiz artırma kararı diye bir şey yok. Fakat yatırımcılar için dikkatli olmakta fayda var. Faiz artırımı her ne kadar ülke para biriminin değerini korumayı amaçlasa da emtiaya da etkileri olacaktır. Avantajlı emtia işlemleri nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

Faiz Artarsa Ne Olur?

Avrupa Birliği faizi artırırsa Euro güçlenecektir ve akabinde dolar gerileyecek ve altın rakamları yükselecektir. Fakat Avrupa’nın faiz artırmasını İngiltere ve ABD sadece izlemek ile geçiremezler. Avrupa faiz artırır, İngiltere ya da ABD sadece izlerse kendi para birimleri oldukça değersiz hale gelecektir. Bunu kim ister ki? Asıl takip edilmesi gereken şu: İlk faiz artırımını kim yapacak?

İngiltere, Avrupa, ABD, Japonya, Yeni Zelanda, Kanada bu ülkeler çok önemli. Bu yazdığımız ülkelerden bir tanesi faizi artırıyorsa diğerlerinin ne yapacağı çok önemlidir. Neden mi? USD\CAD paritesini ele alalım. Kanada faizi artırırsa USD\CAD gerileyecek ve bu durum altın rakamlarının yükselmesine de sebep oluyor dikkatli olmak gerekir.

Forex katılımcısı altın düşse de, yükselse de alış ya da açığa satış işlemleri başlatarak her türlü hareketten para kazanabilecek bir platformda olduğunu ne kadar iyi biliyorsa, temel analizde bu denklemleri de şimdiden öğrenmeye başlamalıdır. Altın fiyatları düşerken nasıl kazanç elde edilir öğrenmek için burayı tıklayın.

Altın Krizleri Gerçekten Seviyor mu?

2008 krizindeki rakamları mutlaka incelemelisiniz. Gelişmiş ülkelerdeki borsalar gerilerken, gelişmekte olan borsalarda bu hareketi takip ediyor. Altın rakamları 2008’de düşüşe geçti ve ardından boğa rallisine başladılar. Her zaman böyle olacak diye kural yok. Altın rakamlarının geleceğini öngörmek son derece zordur. Çünkü ekonomik verilerin nasıl geleceğini tahmin edemeyiz. Fakat kriz dönemlerinde genel bir kanı varsa yatırımcılar hisselerden çıkarak altın alımına geçmesi vardır.

Altın rakamları 2008 sonrasında 3000 doları bulacak gibi tahminleri pek çok yatırım firmaları yaptığı halde hemen gerçekleşmediğini görüyoruz. 1920’lerde 1100 dolara kadar geri çekilen altındaki bu geri dönüşü hangimiz düşünebilirdik ki? Ayrıca bir emtiada en azından teknik analiz bakımından neler olabileceğini görmek istiyorsanız haftalık, günlük ya da aylık grafiklerde fibonacci çalışmaları ilk adımınız olmalıdır.

Hep altından gidiyoruz fakat 250 dolar (1999) ile 1920 (2011) aralığından fibonacci çizgilerini aylık grafikte oluşturduğumuzda her nedense %23.6 yani 1530 dolar bölgesinden 1825’lere kadar yükselen bir altın görüyoruz. Sonrasında %38’nin altına sarkan ve üzerine çıkmaya çalışan rakamlar %50’lerde toparlanma hareketleri içerisinde yer alıyor. %38.2 (1285) aşamaz ise %50 tekrar hedefi olabilir. Bir yatırımcı altın rakamlarının sadece teknik analiz ile hareket etmediğinin farkındadır.

Altını güçlendirici veriler çok çeşitli olabilir ve altını zayıflatacak veriler bile gelse çift yönlü işlemleri kullanarak para kazanmanız mümkündür. Yeter ki, verileri iyi takip edin ve küçük lotlarla işlemlere başlayın.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir