2017 Yılında Doğalgaz Tüketim ve İthalatında Rekor Kırıldı!

Türkiye 2017 yılında hem doğalgaz tüketiminde hem de ithalatında rekor kırdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerinden derlediğimiz haberin detayları şöyle…

Türkiye’nin 2017 yılında kullandığı doğalgaz 53 milyar 484 milyon metreküp olurken, aynı dönemdeki ithalat da ilk kez 50 milyar metreküpün üzerine çıktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘ndan (EPDK) elde edilen verilere göre her iki alanda da rekor rakamlara ulaşıldı.

Türkiye’nin 2017 yılındaki doğalgaz tüketimi, bir önceki yıla göre %16,29 artış gösterdi. Doğalgaz tüketimi söz konusu artışla birlikte 53 milyar 484 milyon metreküpe ulaşırken, abone sayısının 1 milyon 114 binlik artışla 13 milyon 610 bine yükseldiği bildirildi. Geçtiğimiz yıl toplam doğalgaz ithalatı da %19,20 artışla 55 milyar 250 milyon metreküpe ulaştı.

Avrupa bölgesinde yaşanan kuraklık Türkiye’deki hidroelektrik üretimini de olumsuz etkiledi. Küresel ısınmanın etkisiyle meydana gelen iklim değişiklikleri, havaların mevsim normallerinden çok daha sıcak geçmesine sebep oluyor. Özellikle sıcaklığın yüksek ve yağışların az olduğu bölgelerde kuraklığın baş gösterdiği alınan haberler arasında yer alıyor.

Canlı Doğal Gaz Fiyatı ve Grafik Ekranı (Piyasa.Paratic.com)

Kuraklık hiç kuşkusuz en çok doğal hayatı ve tarım alanlarını etkiliyor. Güney Amerika ülkelerinde yaşanan kuraklık, üretimin ciddi anlamda düşmesine ve tarımsal emtiaların yükselmesine sebep oldu. Avrupa’nın tüm su alanlarında yaşanan kuraklık ise Türkiye’deki hidroelektrik üretimini etkilerken, bu düşüşten kaynaklanan enerji açığının doğalgaz kombine çevrim santrallerinden karşılandığı bildirildi.

2017 yılında elektrik üretimi amaçlı doğalgaz tüketiminde, bir önceki yıla göre %24’lük artış görüldü. Bu artışla birlikte geçen yıl 19 milyar 857 milyon metreküpe ulaşan elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın, toplam doğalgaz tüketimindeki payı %35,5’ten %37,1’e yükselmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl en çok doğalgaz ithal edilen ülkeler arasında ilk sırada Rusya yer alıyor. 2017 yılında Rusya’dan 28 milyar 636 milyon metreküp doğalgaz ithal edildi. Rusya en çok doğalgaz ithal edilen ülkeler arasında %51,82’llik payla ilk sırada yer alırken, onu 9 milyar 250 milyon metreküple İran, 6 milyar 543 milyon metreküple Azerbaycan takip etti.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir