2018’de Emtia Fiyatları Ne Olur? Piyasaları Neler Bekliyor?

Emtia ürünleri genel olarak, piyasaların karışık seyrettiği dönemlerde en güvenilir yatırım aracı olarak görülmektedir. Uzmanların, 2018 yılı için emtia fiyatları beklentileri ve ayrıntılar haberimizde…

Emtia piyasası, 2018 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Özellikle döviz kurlarında devam eden sakinlik, uzmanların emtia fiyatlarından umutlu olmasını sağladı. Analistlerin genel olarak değerlendirmesine baktığımızda; emtia ürünleri için iyimser bir tablonun hakim olduğu belirtiliyor. Fakat bu durumun yıl boyunca devam etmesi beklenmiyor.

Yılın ilk çeyreğinde iştahlı bir artış beklenirken, daha sonra arz-talep dengesine bağlı olarak fiyatların değişkenlik göstereceği ifade edildi. Peki, 2018 yılında genel olarak emtia ürünlerinde piyasaların beklentisi ne yönde?

2018’de Altın Fiyatları Ne Yönde Değişir?

2018'de Altın Fiyatları Ne Yönde Değişir?Altın dolardaki sert düşüşlerin ardından dört ayın zirvesini görmüştü. Bu sabah itibariyle toparlanan ve 3,82’lere çıkan dolar, altının ateşini söndürdü. Spot altın ons başına 1.333 dolardan işlem görüyor. Yıllardır en güvenilir yatırım aracı olan altın, genel olarak enflasyona bağlı olarak şekilleniyor.

Piyasa koşullarının normal seyrettiği dönemlerde, enflasyona karşı korunma amaçlı altın talebinde artış gözleniyor. Ancak, 2016 yılında enflasyondaki artış beklentisine, altın fiyatlarının düşüşle karşılık verdiğini görmekteyiz.

2018 yılına geldiğimizde, analistler altından genel olarak umutlu! Altının, tarımsal emtialar ve petrol ile kıyaslandığında en önde geldiği düşünülüyor. Yapı Kredi Yatırım analistlerinden Murat Berk de yaptığı değerlendirmede, emtiaların uzun vadede cazibesini koruduğunu ifade etti.

2018’de Gümüş Fiyatları Ne Yönde Değişir?

2018'de Gümüş Fiyatları Ne Yönde Değişir?Değerli metaller arasında en önemli emtia ürünlerinden biri olan gümüş, ons başına 17.3310 dolardan işlem görüyor. Ekonomistler 2018 yılında endüstriyel metallerde iyimser bir tablo bekliyor. İlk yarı performansının geçtiğimiz yıllar ile benzerlik göstereceği düşünülürken, ikinci yarıda arzın talebi karşılamasında zorluk çekmeyeceği öngörülüyor. Gümüş ve diğer metallerdeki yükselen fiyatların 2018 yılında üretimi desteklemesi bekleniyor. Bu arada 2017 yılında, 18 emtia ürünü arasında yatırımcısına en fazla kazandıranın paladyum olduğunu eklemeden geçmeyelim.

2018’de Petrol Fiyatları Ne Yönde Değişir?

2018'de Petrol Fiyatları Ne Yönde Değişir?Brent petrol güne varil başına 70 doların üzerinde başladı. Fiyatlar, hedge fonlarının petrolün yükseleceği beklentisi ile açtıkları pozisyon sayısını 10 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkarmasıyla birlikte yükselişe geçti. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre; para yöneticileri Batı Teksas türü petrolde (WTI), net uzun pozisyon sayısını 2006 yılına kadar giden veriler dikkate alındığında en yüksek seviyesine çıkardı.

2017’nin Kasım ayında Viyana’da yapılan toplantıda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve üye ülkeler arasında, üretim kısıntısının uzatılması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Petrol fiyatları, aralarında Rusya’nın da bulunduğu ortakların küresel arz fazlasını gidermek için üretim kısıntılarına gitmeleriyle birlikte yükselişini üst üste ikinci yıla taşıdı.

Uzmanlar petroldeki yükselişin 2018 yılında da devam edeceğini tahmin ediyor. Citigroup Inc., Societe Generale SA ve JP Morgan gibi kuruluşların analistleri, piyasanın yeniden denge kazanması ile birlikte, koalisyon hükümetinin üretim kısıntılarını planlanan tarihten daha önce gerçekleştireceğini bekliyor.

2018’de Pamuk Fiyatları Ne Yönde Değişir?

2018'de Pamuk Fiyatları Ne Yönde Değişir?Tarımsal emtia ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan pamuk 81,57 lira seviyesinden işlem görüyor. Aralarında; Rabobank, Goldman Sachs, ABN Amro ve Cohen & Steers gibi finans kuruluşlarının yaptığı değerlendirmeye göre, 2018 yılı tarımsal emtia ürünleri için olumlu geçecek.

Geçtiğimiz yıl yatırımcısına en fazla kazandıran emtia ürünü paladyum, en çok kaybettiren ise şeker oldu. Söz konusu kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre; ekonomik büyümeye bağlı olarak talebin güçlenmesi, fiyatların dip seviyelere gelmesinin üretim alanındaki artışı sınırlayacak olması ve La Nina adı verilen doğa olayının yaratacağı riskler, emtia ürünlerinde fiyatları yukarı çekecek.

Uzmanlar, pamuk fiyatlarındaki artışın diğer emtia ürünlerine de öncülük edeceğini düşünüyor. Goldman Sachs ise 2018 yılı pamuk fiyatları beklentisinin 75 cent/pound olduğunu bildirdi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir