2018 Yılında Bakır Fiyatları Nasıl Olur?

Yüksek elektrik iletkenliği sayesinde endüstri ve elektronik sektöründe tercih edilen bakır, bu avantajı sayesinde çok eski çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Günümüzde sanayinin yapıtaşlarından biri olan bakır elementi; aşınmaya karşı dirençli olması, paslanmaz özelliği ve ısı iletkenliği sayesinde de en çok tercih edilen malzemelerden biri olmuştur. Bu haberimizde bakırın yatırımı ve 2018 içerisinde tahmin edilen fiyatlarını irdeleceğiniz. Emtia hakkında daha fazla bilgi için; Bknz: Bakır Nedir?

Ülkemizde Artvin, Rize ve Kastamonu gibi illerde çıkarılan bakır, aynı zamanda en önemli emtia ürünleri arasında yer almaktadır. Sektörel kullanımının geniş olması, bakırı finansal alanda da önemli kılmıştır.

Bir yatırım aracı olan bakırın alım – satım işlemleri internet ortamında çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. Altın ticaretine alternatif gösterilen bakır yatırımının, özellikle 2011 yılından sonra artış gösterdiği biliniyor. Peki, bakır yatırımı nasıl yapılır?

Yine sitemizde de bakır yatırımının nasıl yapılacağını anlatmıştık. İçeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Bakır yatırımı yapmak isteyenler hem borsayı hem de forexi tercih edebilirler. Fakat şu noktanın altını özellikle çizelim ki bakır; ekonomik, siyasi ve hatta doğal olaylardan etkilenen bir piyasadır. Bu nedenle yatırım yapanların çok dikkatli olması ve sıkı bir piyasa takipçisi olması gerekmektedir.

Bakır yatırımı hakkında kısaca bilgi verdikten sonra gelelim uzmanların 2018 yılında bakır fiyatları hakkındaki düşüncelerine…

18 Ocak tarihli bakır fiyatları incelendiğinde, ons başına 3,20 dolardan işlem gördüğü bilgisini verebiliriz. Geçtiğimiz yıl bakır 3,2926 dolar ile son dört yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Bu artışta Çin’den gelen güçlü talep ve Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyona dair oluşan endişelerin payı olmuştu.

Yine geçtiğimiz yıl verilerine baktığımızda; değerli metaller arasında yatırımcısına en fazla kazandıran ürünün paladyum olduğunu görüyoruz. Paladyum %31,7 kazançla alüminyumu izlerken, bakır %30,4 ile en fazla kazandıran üçüncü emtia ürünü oldu.

Analistler genel olarak 2018 yılında emtia fiyatlarında artış olacağını öngörüyor. Özellikle ticaret hacminin ve sanayinin genişlemesiyle, bakır ve çelik gibi maddelerin, 2017 yılındaki fiyatlarını koruyacağı tahmin ediliyor. Alan Yatırım tarafından senenin başında yayınlanan notta; bakır fiyatlarının 2016 yılında gördüğü dip seviyelerden yükselişe geçtiği, 2017 yılında %30’a yakın arttığı ve bu yükselişin 2018 yılında da devam edeceği bildirildi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir