ABD’deki Rekor Üretim Petrol Fiyatlarını Son İki Yılın En Büyük Haftalık Kaybına Yöneltti

Geçtiğimiz hafta ABD’deki ham petrol üretiminin rekor seviyelere çıkması ve petrol sondaj kuyu sayısındaki artış, fiyatlarda sert düşüşe sebep oldu. Petrol fiyatlarında 2016 yılının Ocak ayından bu yana en sert haftalık düşüş oldu.

Petrol fiyatlarında genel olarak günlük kayıplar %3,4 olurken; Brent petrolün varil fiyatı 7 Aralık 2017, WTI türü ham petrolün fiyatı ise 22 Aralık 2017 tarihinden bu yana geldiği en düşük seviyeyi gördü.

Analistler, ABD’nin petrol üretiminde rekor seviyeye ulaşmasının küresel petrol piyasasında arz fazlası yaratacağına yönelik endişelerin doğuracağını söyledi. Petrol hizmet şirketlerinden biri olan Baker Hughes tarafından yayınlanan verilere göre; 3-4 Şubat tarihleri arasında ABD’de 26 adet petrol sondaj kulesi devreye girdi. Yeni hizmete girenlerle birlikte, son bir yılın en hızlı petrol sondaj kulesi sayısı artışı gerçekleşmiş oldu.

Ham Petrol Fiyatları ve Canlı Grafikleri: http://piyasa.paratic.com/forex/emtia/ham-petrol/

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıkladığı rakamlara göre; geçtiğimiz hafta günlük 10,25 milyon varili gören petrol üretimi, ülke tarihinde en yüksek seviye olarak kaydedildi. ABD bu üretimle birlikte, dünyanın en büyük ikinci ham petrol üreticisi olan Suudi Arabistan’ı ardında bırakmış oldu.

Petrol fiyatlarının son iki yılın en büyük kaybını görmesinde, ABD tarafındaki rekor artışın yanında, İran’ın üretim artırma planlarını açıklaması da etken oldu.

Sydney’de Fat Prophets Emtia Analisti David Lennox, piyasaların petrol üretimindeki artıştan dolayı tedirgin olduğunu, fiyatların kısa vadede varil başına 60 doların altına kadar inebileceğini ifade etti.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir