Altın 1,400 Dolar Olacak mı?

Altın fiyatları, ABD’de beklentileri karşılamayan ekonomik veriler sonrasında FED’in teşvikleri devam ettirme kararı alması ile 4 gündür yükseliyor. Ancak altına olan talebin yükselmesi ile bazı endişelerin ortaya çıkması ile altın 4 gün süren rallisinin ardından yatay bir seyir izlemeye başladı. Altın için yapılan teknik analiz ise 1,400 dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor.

FOMC toplantıları sonrasında FED’in teşvikleri sonlandıracağını açıklaması sonrasında altın son 34 ayın en düşük seviyelerine indi ve 1,180 dolar seviyeleri ile 1920 yılından bu yana görülen en kötü çeyrek performansını sergiledi. Altın FED’in teşvikleri sonlandıracağı endişeleri ile % 20’ye yakın değer kaybetti ve yatırımcılar altının değer koruma özelliğini yitirdiği düşüncesi ile altına yatırım yapmaktan kaçındılar. FOMC toplantı tutanaklarının yetkililere açıklanması sonrasında teşviklerin istihdam iyileşene kadar devam ettirilmesi kararı alındı ve altın bu karar sonrasında yönünü yukarı çevirdi. 1,300 dolar seviyesine ulaşmayı başardı ve şu anda % 0,4 oranında yükseliş ile 1,341.17 puandan işlem görüyor.

ABD’de teşviklerin sonlandırılacağı haberi sonrasında doların güçlenmesi de altının düşüşüne neden oldu. Altın düşüşlerinden en çok etkilenen yatırım araçlarından birisi altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları oldu. ETF altın varlıkları 56.8 milyar dolar değer kaybetti. FED Başkanı Ben Bernanke’nin teşvikleri devam ettireceğini açıklamasının ardından altın % 8,7 oranında yükseldi ve 2012 yılı Ocak ayından bu yana görülen en iyi aylık performansını kaydetti.

Bugün ise; spot altın % 0,2 oranında düşerek 1,341.94 dolar geriledi. Altın fiyatları sabah saatlerinde 1,348.65 dolar seviyesine ulaşarak 20 Haziran’dan bu yana görülen en yüksek seviyeyi gösterdi. Aralık vadeli altın kontratları ise New York Altın Piyasası’nda % 0,5 oranında yükseliş ile 1,341.90 dolar seviyesine tırmandı. Vadeli altın kontratları işlem hacmi son 100 günün ortalamasının % 6,5 oranında altında gerçekleşti.

ETF varlıkları ise dün 2,8 ton düşüş gerçekleştirdi ve 1,971.7 ton ile 2010 yılı Mayıs ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi gösterdi.

Altın düşüşleri en çok gümüş üzerinde etkili olmuştu. Gümüşte görülen düşüşler sonrasında 24 emtianın yer aldığı S&P GSCI endeksinde en kötü performansa sahip yatırım aracı olarak seçildi. Spot gümüş bugün % 0,7 oranında düşüş gösterdi ve 20.3527 doların altında geriledi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

1 Cevap : “Altın 1,400 Dolar Olacak mı?”

  1. Selim Gülmez says:

    Altının daha önce olduğu gibi birden sıçrayış yapacağını düşünüyorum. Ama ABD’nin ne yapacağı belli olmaz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir