Altın Düşer mi, Yükselir mi?

Altın fiyatlarında önemli dönemeç olabilecek Mart ayındaki Fomc tutanakları önemini korumaktadır. Ekonomideki borçlanma maliyetine ilişkin açıklanan “sabırlı” olunması yönündeki beyanatın ne derece kalıp kalmayacağı merak konusu gibi gözüküyor. Sabırlı ifadeleri kalkarsa faiz artışının erkene çekilmesi şeklinde fiyatlama olabileceği gibi farklı görüşlerinde kurul üyeleri tarafından söylenen sözlerin hepsinin kaleme alındığı bu satır aralarını yine yatırımcılar merakla okumak isteyecektir. FED açıklamaları nedeniyle Dolar ve Euro’da dalgalanmalar olacağı için altında kayıtsız kalmayacak ve hızlı saatlere hazırlıklı olmak gerekli ya da tutanaklar hakkında pek bilginiz yoksa hiç işlem yapmamak daha mantıklı gibi gözüküyor.

Yeni Faiz Artışı Altını Nasıl Etkiler?

ABD faizleri 16 Aralık 2008’den itibaren 0.25 baz puanda sabit tutarken en son faiz artışını 2006’da yaptığını belirtelim. 2015 Mart ayındaki veriler ışığında yorumlama yapacak olursak, İmalat kanadındaki verilerin Şubat ayında beklenilmediği ölçüde kısıldığını ve buna ilişkin Mart ayı için konut yapımına ilişkin güvenin de azaldı bilinen gerçektir. Mart FOMC tutanakları için IG Markets Ltd şirketindeki analistler ise FED’in “sabırlı” kelimesini açıklama satırlarından çıkaracağı konuşuluyor. Bu ekonomik denklemler ya da başkanlardan gelen açıklamalar piyasayı belirlerken, ekonomi sitelerinde neler olduğunu hızlıca anlayabilirsiniz.

Altın Fiyatları 2015’te Yükselecek mi? Bilgi Almak için Tıklayın.

Faiz artışı Mart ayında değişmesi beklenmiyor ve 0.25 puanda kalması yönünde kuraldan açıklama yapılması görüşü benimsenmiş durumdadır. Fakat bir sürpriz yapar mı orası gerçekten merak konusu. Faiz artışı beklentisi artık daha ileri aylarda olabileceği şeklinde açıklama olursa örneğin Haziran sonrası ya da Eylül’den bile daha sonrası için tarih verebilirsek altında yükseliş görebiliriz. Lakin en son sarf edilen en az 2 toplantıda daha faiz artışı olmayacağı sözünü çelişkide bırakan aynı kurulun bir üyesinin açıklamalarından sonra tekrar Yellen kararlılıkla aynı sözlerini dile getirirse, piyasa yeniden fiyatlamayı tercih edebilir.

Altın ABD’nin faiz artışı yapmasını pek sevmez çünkü değerini düşürecektir. Ne zaman faizlerde indirime giderse önemli puanlarda bunu yaparsa altında ralli yaşamıştır. 1900’lere ulaşmasında ana kıstas budur. Yani ABD’de şu anda 2008’deki gibi 2-3 arasında faizler olsaydı ve faizleri indirme sürecine başlasaydı en karlı dönemeçleri altın yine yaşayabilirdi. Elbette farklı verilerin de aynı anda yorumlanması gerektiğini verdiğimiz sadece bir örnek olduğunu ekleyelim.

Altın Fiyatları 2015’te Ne Olabilir?

Dolar Mart ayının 2. Haftasında ABD hızlı büyüme oramı içinde son 10 yıldaki en yüksek rakamlarını görmesi yine altının cazibesini ve çekiciliğini yitirmesine neden oldu. Altın 2014’de kaybeden olmuştu ve 1998’den itibaren skalayı genişlettiğimizde ilk defa iki sene üst üste düşüş göstermesi dikkat çekici gibi gözüküyor.

Diğer taraftan 2008 (Aralık) ile 2011 arasında FED faizleri sabit tutması ile altının %70 civarında değer kazanmasına sebep olmuştu. Elbette farklı faktörlerde işin içine girince ve ABD faizlerine ilgi azalınca yatırımcılarda parasını farklı alanlara yani güvenli limana taşıyabiliyor. 2015 itibari ile altında yeni bir ralli oluşmasını destekleyecek veriler aranmalı ve taktiklerimizi ona göre güncellemeliyiz.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir