Altın Fiyatları Dalgalı Seyri

Altın fiyatları FED’in etkileri ile dalgalı seyrine devam ediyor ve kayıp – kazanç bölgesi arasında gidip geliyor. FED’in teşvik programının etkilerine ek olarak Hindistan’ın altın ithalatını düşürmesi ile de yatırımcıların endişeleri artış gösterdi.

ABD ekonomisinin iyi yönde gelişim göstermesi ile FED’in her ay yaptığı 85 milyar dolarlık teşvik alımının, ekonomi iyileşme sinyalleri vermeye devam ettiği sürece Ekim ayında 65 milyar dolara düşürüleceği altın yatırımcısı için endişeleri arttırıyor. Doların spekülasyonlardan destek bularak güçlenmesi de altın fiyatlarının düşmesine neden oluyor.

Spot altın fiyatı fazla değişiklik göstermeksizin 1,390.92 dolardan sabah saatlerinde işlem görmeye başladı. ardından ise % 0,4 oranında düşüşler ile 1,386.84 dolardan işlem görmeye başladı. fiyatlar gün içerisinde dalgalı seyrini sürdürmeye devam ediyor ve % 0,5 oranında yükseliş ardından % 0,3 oranında düşüş ile dalgalanma devam etti. Ağustos vadeli altın kontratları ise % 0,1 oranında kayıp ile New York Comex piyasasında 1,390.30 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Dünya Bankası tarafından dün açıklanan raporda ABD ekonomisinin Ocak ayında % 1,9 oranında büyüme oranı tahminini “mali sıkılaşmanın zorlanmasına rağmen” % 2 düzeyine yükseltti. FED Başkanı Bernanke’nin yapmış olduğu açıklamada ise işsizlik oranının düşüş göstermesi ve istihdam oranlarının yükselmesi ile birlikte teşvik alımlarında daralmaya gideceği spekülasyonu altının düşüş yaşamasına neden oldu. Ardından dolar endeksi % 0,5 oranında düşüş ile 2013 yılı Şubat ayından bu yana gösterdiği en düşük seviyeyi kaydetti.

Forex uzman ve analistleri ise altında yön belirleyici faktörün FED olduğu belirliyorlar. Aynı zamanda zayıf Amerikan Doları için de altının güçlenmesine destek olduğu ifadeleri kullanılıyor. ABD’de bugün açıklanması beklenen Mayıs ayı perakende satışlar verisi ve verinin artış göstereceği belirtiliyor. Tahminler arasında işsizlik başvurularının Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) gelecek hafta gerçekleştireceği toplantı öncesinde artış göstermeden aynı seviyede kalacağı bekleniyor.

Altın kayıpları 2013 yılının başından buna % 18 civarını buldu. Bu kayıplarda ise en büyük etkenin FED olduğu rahatlıkla söylenebilir. Geçtiğimiz hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında altın yükselişlerini sonlandırarak tine düşmeye başlamış ve % 17 oranında olan kayıplarını % 18 oranına yükseltmişti.

Altın fiyatları dalgalanmasından emtia fiyatları da olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Özellikle gümüş fiyatları en çok etkilenen emtia. Spot gümüş fiyatı bugün % 0,4 oranında artış ile 21.8940 dolar seviyesinden işlem görüyor. Altına görülen Nisan ayı sert düşüşleri sonrasında büyük düşüşler gerçekleştiren gümüş fiyatları ise % 23 civarında kayıplar kaydetmişti.

Dünyanın en büyük altın kullanıcısı olan Hindistan’ın da altın ithalatı, vergi artışı ve ithalata getirilen kısıtlamalar sonucunda düşüş gösterdi. Kısıtlamaların getirileceği haberi öncesinde 20 Mayıs tarihine kadar olan 13 günlük altın ithalatı ortalamasının 135 milyon dolar olduğu ve kısıtlamaların getirilmesi sonrasında 14 günlük altın ithalatı ortalamasının 36 milyon dolara düştüğü biliniyor.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir