Altın Fiyatları Üzerinde Küresel Etkiler

Altın Fiyatları Nisan ayında yaşadığı büyük değer kaybında gördüğü dip seviyesine tekrar ulaşmayı başardı. Piyasada ki genel algı altın emtiasının başlattığı yükselişi devam ettireceği ve fiyatlarına geçmişte de olduğu gibi düzeltme getireceği yönünde. Bu noktada yatırımcılar için önemli olan bir başka soru ise, altının fiyatlarına düzeltme getirmesi ve yükseliş trendine geçmesi durumunda, bu yükselişin miktarı ne olacak?

Altın emtiasının yaşadığı düşüş aslında küresel arz talep dengesinde yaşanan bozulmanın doğrudan bir göstergesi konumundadır. Bu noktada uygulanan para politikalarında ki farklılıklar da göz önünde bulundurulduğunda anlaşılacağı üzere, altın fiyatlarında büyük ölçekli değişimler yaşanması muhtemel senaryolar arasında gösterilmekte.

Uygulanan para politikalarının altın fiyatları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunun düşünülmesi güç olsa da bu noktada iki önemli blog içi hareketleri göz önünde bulundurulduğunda, altın fiyatlarına dolaylı yoldan güçlü bir etkisi olduğunu belirtmek mümkün. Dünya’daki altın talebinin %65 gibi büyük oranlarda ki bir kısmı, Hindistan ve Çin merkezli olarak oluşmaktadır. Bunun yanında altın rezervi en yüksek olan Merkez Bankası FED’tir. Bu durumun Amerika’nın uyguladığı para politikaları ile birlikte düşünüldüğünde, yani tahvil alımları göz önünde bulundurulduğunda, batı kaynaklarından doğuya doğru bir altın akışının gerçekleştiği yorumunu gerçekleştirmek mümkün.

Altın fiyatlarında ki düşüş bu noktada fiziki altın talebini önemli ölçüde artırmıştır ve doğu kanadında altın talebinin karşılanması güçlüğü oluşmaktadır. Aynı zamanda Japonya’nın uyguladığı parasal genişleme politikası yine altın talebini artıran önemli bir kriter olarak ön plana çıkmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak altın fiyatlarında doğu batı arasında bir farklılık oluştuğu gözlemlenmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında dünya ekonomik konjonktürünün bu şekilde devam etmesi durumunda, altın rezervlerinin doğuya kayması ve belirli bir süre sonra bu kaynaklar üzerinden fiyatlandırılması gerekliliğinin doğacağı yorumu gerçekleştirilebilir. Bu durumda altın fiyatlarında uzun vadede rekor bir fiyat artışının gerçekleşmesine neden olabilir. Yatırımcılar finans piyasalarında gerçekleştireceği işlemlerinde doğru koşulların oluşması durumunda ilerleyen zaman diliminde uzun vadeli altına yatırım stratejilerini yeniden düşünmeye başlayabilecekler kanısındayım.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir