Altın Fiyatları 2015’te Yükselecek mi?

En son 2 yıl önce 100 TL fiyatını gören gram altın tekrar aynı seviyelere geri geldi. 2 yıl içinde altın alışı yapanlar için bu bölge satış fırsatı için değerlendirilebilir. Fakat altının bundan sonraki gidişatına ilişkin yorumlara bakmamız gerekiyor. Altın fiyatları daha yükselir mi? Bu seviyeler almak veya satmak için bir fırsat mıdır? Düşme olasılığı var mı? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Petrol fiyatlarındaki gerileme Forex yatırımcısı için her zaman fırsat oluştursa da değerli maden fiyatlarında yoğun alıcı işlemler bir türlü başlayamıyor. Ons altın için bu kalıbı kullandık fakat gram altın açısından bakacak olursak Ocak 2015’ten itibaren taleplerde artış olduğunu görüyoruz.

Altın fiyatları düşerken nasıl yatırım yapılır öğrenmek için TIKLAYIN.

Gram altının yükselmesindeki en etkili araç USD\TRY kuru diyebiliriz. Ülkemizden gelen faiz indirme hamlesi, Türk lirasında değer kaybının bir türlü durdurulamaması ve ons altının pek yükselmese bile gram altının değer kazanmasına sebep oldu. 2012 Kasım ayında 100 TL; 2011’de 108 TL; 2013 Haziran’da ise 75 TL’ye kadar gerileyen altında toparlanma görmekteyiz. USD\TRY kuru 2.50 seviyesinin üzerinde kalırsa ve altının ons fiyatı da bir süre sonra yükselmeye başlarsa gram altında yeni rekorlar görmemiz mümkün.

Uzmanlardan Yorumlar

Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı tarafından altındaki orta ve uzun vadedeki yükselişin devam edeceği ve şu sıralar düzeltme eğiliminde olduğu açıklaması geldi. Diğer taraftan altın ve döviz işlemlerinizde ana paranızı her zaman korumanız mümkün değildir. Bundan 1 sene önce USD\TRY kurunun 2.50’lere gelmesini uzun süreçte olabileceğini düşünürdük. Artık 3.00 TL gibi rakamları görebilecek miyiz merak konusu.

Altın Piyasasını Ne Etkiler?

Enflasyon ve faiz oranları, petrol fiyatlarındaki değişimler, arz ve talep döngüsü, risk faktörü altında önemli bir yere sahip. Aynı zamanda FED kanadında parasal genişleme hamlesinin durdurulması ve doların daha stabil seviyelerde yer alması, değer kazanan Euro ve dolar gibi döviz çiftlerinde güvenin azalmasına sebep oldu. Tüm bu nedenlerle yatırımların önemli bir kısmı altın cephesinde konuşlandırıldı diyebiliriz.

Geleceğe Yönelik Fikirler

Yunanistan’ın yeni başbakanı Syriza tarafından borçların geleceği hakkında yapılan sıkı pazarlıklar, yatırımların altına döndürülmesini tetikledi. Avrupa Birliği’nde yer alan İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerde kriz endişelerinin artması ve 2008 krizinden itibaren toparlanma süreçlerinin bir türlü istenen düzeye ulaşmaması, yatırımcıları Euro almak yerine altına yöneltti.

İnternetten Altın Alım – Satım İşlemleri (Öğrenmek için Tıklayın)

Altının cazibesini artıran bir diğer sebep ise faiz oranlarındaki gerilemeden oluşan enflasyonun yükselmesi şeklindeki olan beklentidir. Çin ve Hindistan gibi ülkeler geçmişte olduğu gibi fiziki altın almaya devam ederse yeni yükselişler görebiliriz.

Alternatif senaryolardan bir tanesi ise 2015 ortalarında FED kanadından gelebilecek faiz artırma hamlesi gerçekleşirse altının gerilemesi ve yeni dipleri test etme ihtimalidir. FED faiz artırmayı sembolik bir rakamda tutar, birkaç ay sürecek şekilde devam ettirmez ve altın diğer bazı gelişmelerle güç toplarsa tekrar yönünü yukarı çevirebilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir