Altın Kayıpları Büyüyor

2 haftanın dip seviyelerine ilerleyen altın fiyatları, merkez bankalarının parasal genişleme önlemleri ile ilgili olarak herhangi bir artırma yapmayacakları spekülasyonu ile düşüşler gerçekleştirmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde 1,370 dolar seviyelerinde olan altın, toparlanma çabaları ile birlikte 1,377 dolar civarında seyrediyor.

ABD ekonomisinin iyileşme sinyallerini vermeye devam etmesi ile FED teşvik alımlarının azalacağı yönündeki spekülasyonlar güçlendi. Bunun sonucunda altın ve bakır fiyatları düşüş göstermeye başladı. Aynı zamanda merkez bankalarının küresel büyümeyi teşvik amacıyla parasal genişleme önlemlerini arttırmayacakları spekülasyonu da diğer söylentilere eklenince altın yatırımcılarının endişeleri arttı ve altın 2 haftanın dip seviyelerine ilerledi.

Spot altın fiyatı % 0,3 oranında düşüş ile Tokyo saatine göre öğleden sonra 1,374.81 dolar seviyesinden işlem gördü. Dün ise altın ons fiyatı 1,366.19 dolar seviyesini gördü ve bu seviye 23 Mayıs tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Altın madeni düşüşüne bağlı olarak Ağustos vadeli altın kontratları % 0,2 oranında düşüş ile New York Comex piyasasında 1,374.20 dolar seviyesinden işlem gördü.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda dün ülke ekonomisi adına yaptığı konuşmasında, enflasyonu canlandırmak ve büyümeyi hızlandırmak için kullandığı araçların sayısını henüz arttırmayı planlamadığını belirtti. Kuroda, Nisan ayında yıllık anlamda 60 – 70 trilyon yenlik genişleme planını değiştirmeme kararı almıştı.

ABD ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüme sinyalleri vermeye devam etmesi ve geçtiğimiz hafta açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde olumlu gelmesi ile birlikte FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin teşvik alımlarında azaltmaya gideceği spekülasyonları güç kazandı. ABD ve Japonya merkez bankaları etkisi ile altın geçtiğimiz haftalarda ulaştığı 1,400’lü seviyelerden tekrardan 1,370’li seviyelere düştü.

FED’in ABD ekonomisindeki iyileşme sinyallerinin devam etmesi ile birlikte her ay gerçekleştirdiği 85 milyar dolarlık teşvik alımını Ekim ayında 65 milyar dolar seviyesine indireceği söylenmekte. Altın fiyatları ise FED’in teşvik alımları ile ilgili olarak ortaya atılan spekülasyonları nedeniyle 2013 yılının başından bu yana % 18 oranında düşüş kaydetti. Nisan ayında ardı ardına 2 sert düşüş gerçekleştirerek de 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinden çıkarak ayı piyasası hakimiyetine girmişti.

Altın fiyatlarında yaşanan bu düşüşler nedeniyle birçok banka ve kurum altın beklentilerini aşağı yönlü revize ederek altın fiyatlarının düşüşünde hızlandırıcı rol oynadılar. Endişeleri artan altın yatırımcıları ise altın ile işlem yapmayı tercih etmemeye başladı.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir