Altın Kayıplarını Artırdı

Altın fiyatları Fed etkileri ile dalgalanmaya ve sert düşüşler kaydetmeye devam ediyor. Fed Açık Piyasa Komite toplantıları ile bu hafta 2 Ocak’tan bu yana görülen en düşük seviye olan 1,216 dolar seviyesine kadar düştü.

Londra’da, Fed’in bu hafta faiz tahminlerini yükseltmesi ve buna bağlı olarak, doların değerinin artması sonucu 8 ayın en düşük seviyesine doğru düşüş gösterdi. Üst üste 3. Haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alımlarının sona erdirilmesinden sonra borçlanma maliyetlerini kayda değer bir süre daha sıfır seviyesinde tutma yönündeki kararını korumasına karşın, politika faizi olan Fed fon oranına ilişkin tahminlerini yükseltmesi ile birlikte % 0,6 oranında düşüş meydana geldi. Amerikan doları, dün Euro karşısında 14 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Yüksek faiz oranları, altının yatırımcılara yalnızca fiyat artışı yoluyla getiri sağlamasından dolayı, metalin çekiciliğinin azalmasına yol açtı. Doların güçlü olması da, metala yönelik değer koruma talebinin azalmasına neden oluyor. Altının 14 günlük RSI göstergesi yedinci gün üst üste 30 seviyesinin altında seyrediyor. 2013 yılı Haziran ayından bu yana görülen en uzun süreli 30 seviyesinin altı işaret ediliyor.

Spot altın % 0,2 oranında düşüş gösterdi ve ons fiyatı 1,222.71 dolar seviyesine indir. Dün ise 1,216 dolar seviyesi ile 2 Ocak tarihinden bu yana görülen en düşük seviye kaydedildi ve altın emtiası 3. haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Aralık vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,3 oranında düşüşle ons fiyatı 1,223.10 dolara geriledi.

En büyük altın tüketicisi olan Çin’de Şanghay Altın Borsası gösterge spot altın kontratının işlem hacmi bu hafta ortalaması, bu yılın ortalamasının % 45 üzerindeydi. Çin’in mücevher üretiminin yılın ilk yarısında % 22 azaldığını kaydedildi.

Altına bağlı olarak gümüş fiyatları da düşüşe hakim oldu. Spot gümüş fiyatları, Londra’da % 0,1 oranında düşüş ile ons başına 18.5123 dolara indi. Dün ise 18.2977 dolar ile 2013 yılı Haziran ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetmişti.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir