Altın Rezervi Arttırmaya Devam

Altın fiyatlarında görülen sert düşüşlerin yanında Rusya ve Kazakistan altın rezervini arttırmaya devam ediyor. Yatırımcıların külçe altına olan inançlarını kaybetmesine rağmen iki ülkede Mayıs ayında altın rezervlerini arttırmaya devam ederek 8. ayda da rezervleri artış göstermiş oldu.

Altın fiyatları, Amerika etkileri ile düşüş göstermeye devam ediyor. 2013 yılının başından bu yana devam eden altın düşüşlerinin ilk nedeni ABD’nin parasal genişleme programı. Olumlu gelen makroekonomi verileri sonrasında FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin her ay yapılan 85 milyar dolarlık hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil alımını azaltacağını belirtmesi sonrasında spekülasyonların güçlenmesi ve doların da değer kazanması ile birlikte altında sert düşüşler gözlendi. Nisan ayında ayı piyasasına girildi ve 2013 yılının başından bu yana da % 23 oranında değer kaybı yaşandı.

Yatırımcıların altının değer koruma özelliğini yitirmesi ile altın satışı gerçekleştirmeleri de düşüşleri hızlandırıyor. Özellikle altın destekli exchange traded fonu (ETF) altın varlıkları büyük düşüşler gösterdi. FED’in teşviklerinin ise geçtiğimiz hafta yapılan toplantılar sonucunda 2013 yılının sonuna kadar azaltılacağı ve 2014 yılında da sonlandırılacağı haberi sonrasında altın fiyatları 1,300 dolar seviyesinin altına indi. Bugün ise % 2.2 oranında düşüşlerine devam ediyor ve 1,248 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Analistler ise yılsonuna kadar 1,100 dolar seviyelerinin rahatlıkla görüleceğini öngörüyor.

Altın rezervi konusunda dünyada 7. sırada yer alan Rusya, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından açıklanan verilere göre 6,2 ton artış ile 996.2 ton altına sahip. Bu seviye 2010 yılında yaşanan % 8,5 oranındaki sıçramanın ardından bu yılki yükselişini % 4 oranına taşımış oldu. Kazakistan ise 4 ton artış ile altın rezervini 129.5 ton seviyesine taşıdı. 2012 yılında % 41 oranında görülen yükseliş bu yıl % 12 oranında.

Türkiye’nin altın varlıkları ise Mayıs ayında 18.2 ton artış ile 445.3 ton seviyesinde. Türkiye 11 aydır ardı ardına altın rezervini arttırıyor. Azerbaycan ve Kırgızistan ise külçe altın alan ülkeler arasında yer alıyor.

Meksika ise 13 aydır altın rezervinde azalmaya gidiyor. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti de altın rezervini azaltan ülkelerden.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir