Altın Uzun Vadede Kazandıracak mı?

Altın geçtiğimiz 2013 yılının Şubat ayından bu yana FED’in kararları üzerine yapılan konuşmaların etkisiyle dalgalanmaya devam ediyor. Önce varlık alımlarının azaltılacağı haberi ve ardından varlık alımlarının azaltılması altının büyük değer kaybetmesine neden oldu. Şimdiki endişeler ise FED’in faiz artırımı ile ilgili.

Yatırımcılar FED’in faiz artırımının yaklaştığı beklentileri ile uzun altın pozisyonlarını azalttı. ABD’de büyümenin devam ettiğine ilişkin işaretlerin devam etmesi, FED’i faiz artırımına yaklaştırıyor. Bunun üzerine enflasyondan korunmak için altına gelen talebin azalacağı spekülasyonu ile yatırımcılar altından uzaklaşmaya devam ediyor.

Hedge fonları, yükseliş beklentisi ile açtıkları altın pozisyonlarının sayısını azalttı ve açık pozisyon sayısı ciddi oranda düştü. Amerika Birleşik Devletleri resmi verilerine göre, New York vadeli işlemler ve opsiyon piyasasında son 5 yılın en düşük seviyesine yaklaşıldı. Fiyatlar ise geçtiğimiz hafta %2 oranı ile Mayıs ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Sonuç olarak da, altın destekli exchange traded fonlarının (ETF) toplam değeri 1,2 milyar dolar erimiş oldu.

ABD konut ve imalat sanayi verilerinde meydana gelen artış sonrasında Temmuz ayının ortalarında 16 haftanın zirvesini gören altın, % 5,1 oranında düşüş yaşadı. FED Başkanı Janet Yellen, bu veriler üzerine 22 Ağustos tarihinde ekonomik iyileşme beklenenden daha hızlı olmaya devam ederse faiz artırımının beklenenden hızlı gerçekleşeceğini kaydetti.

Son olarak vadeli altın kontratları New York piyasasında son 12 ayda % 8,2 oranında düşüş göstererek on fiyatı 1,278.20 dolara kadar düştü.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir