Altın ve Gümüş Vadeli İşlemlerde Düşmeye Devam Eder mi?

Altının göstermiş olduğu iyi performans Nisan ayının bitimi ile kötüleşmeye başladı. FED’in spekülasyonları ile değer kaybetmeye başlayan altın vadelilerinin ve altına bağlı olarak gümüş vadelilerinin daha ne kadar düşeceği merak ediliyor.

FED’in 2 gündür süren toplantıları nedeniyle altın Nisan ayında elde ettiği kazançları sıfırladı diyebiliriz. FED’in Nisan ayı toplantıları sonucunda tahvil alımlarının azaltılacağı yönünde tahminlerin ortaya atılması altının 3 gündür düşmesine neden oluyor. Altına bağlı olarak gümüş de ikinci aylık düşüşünü gösteriyor.

2013 yılına bakıldığı zaman altının FED’in tahvil alımında azalmaya gideceği söylentileri nedeniyle % 28 oranında değer kaybettiği görülüyor. Gümüş de altının etkisiyle en kötü performans kaydeden emtia olarak belirlenmişti. FED’in tahmin alımını 45 milyar dolar seviyesine düşürmesi ise yapılan anketler sonucunda elde edilen sonuçlar.

Spot altının onsu Londra piyasasında % 0,2 oranında düşüş gösterdi ve 1,292.78 dolar seviyesine geriledi. Mart ayında toplamda % 3,2 oranında düşüş gösteren altın, Nisan ayında % 0,7 oranında değer kazanmıştı.

New York Ticaret Borsası’nda (COMEX) işlem gören Haziran vadeli altının onsu ise 1,281.90 dolardan işlem görüyordu. Altın vadelileri 24 Nisan tarihinde en düşük 1.268,40 dolar seviyesini görmüştü ve 28 Nisan tarihinde de en yüksek 1,306.60 dolar seviyesini kaydetti.

Temmuz vadeli gümüşün ons fiyatı ise % 0,47 oranındaki düşüş sonrasında 19,08 dolar seviyesinden işlem gördü. 24 Nisan tarihinde en düşük 18,95 dolar görülürken, 30 Nisan tarihinde en yüksek 19,51 dolar seviyesi görülmüştü.

FED’in toplantı sonucuna göre ise düşüşlerin devam edebileceği spekülasyonları hala devam ediyor.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir