Altında AMB ve ABD Gerginliği

Altın fiyatları tam toparlanmaya başladı derken bu haftaya büyük bir düşüşle başladı ve 1,245 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu seviye son 4 ayın en düşük seviyesi. Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kararı ve ABD’de açıklanacak olan istihdam verisi öncesinde altın düşük seviyelerini koruyor.

Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıklanacak olan para politikası kararı ve FED’in para politikasını etkileyecek olan Amerika istihdam verisi altından uzak duruyor. Talebin azalması nedeniyle de zaten düşük fiyatlara sahip olan altın düşük seviyelerini koruyor. 2013 yılının Şubat ayından bu ya Amerikan Merkez Bankası’nın tahvil alım programında azalmaya gitmesi nedeniyle sert düşüşler gösteren altın için 2015 yılına kadar bir umut beslenmiyor.

Avrupa Merkez Bankası, Mayıs ayında teşvikleri genişleteceğini söylemiş ve euro, dolar karşısında % 1,7 oranın düşüş göstermişti. Amerika istihdam verisi için ise 4 aydır ardı ardına 200.000 üzerinde artış olacağı yönünde beklentilerini koruyor.

Spot altının ons fiyatı dün 1,243 dolar seviyelerinden kapanış yaparken bugün 1,244 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. 3 Haziran günü 1,240 dolar seviyesi ile altın, son 4 ayın en düşük seviyelerini kaydetti. 14 günlük RSI indikatörünün 29 Mayıs tarihinden bu yana toparlanmanın muhtemel olduğu 30 seviyesinin altında seyrediyor.

Ağustos vadeli altın kontratlarına bakılacak olursa, New York Comex piyasasında 1,244.70 dolardan işlem görüyor. 60 günlük geçmiş getirilerin standart sapması ise 2013 yılı Nisan ayından bu yana en düşük seviye olan 12,2 seviyesini gösteriyor.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir