Bakır ABD’den Destek Buldu

ABD imalat verisinin desteği ile bakır fiyatları Londra’da yükselişini ikinci güne taşıdı. ABD imalat verisinin yükseliş göstermesi sonucunda metallerde yükselişler kaydedilirken, altın fiyatları teşviklerin daraltılacağı endişesi ile düşüş gerçekleştirdi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası’nda (LME) % 1,2 oranında yükseliş gösterdi ve ton başına 7,176 dolar seviyesine ulaştı. İlerleyen saatlerde ise 7,136.50 dolar seviyesinde sabit kaldı. Bakır fiyatlarında görülen yükseliş sonrasında alüminyum da % 0,7 oranında yükseliş kaydederek 8 günün sonucunda yükseliş göstermiş oldu.

Ekim vadeli bakır kontratları ise Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda % 0,4 oranında yükseliş kaydetti ve ton fiyatı 8,435 dolar seviyesine ulaştı. Temmuz vadeli bakır kontratları New York Comex piyasasında % 0,6 oranında artış ile pound başına 3,22 dolar seviyesinde. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na göre, fonların tuttukları net kısa pozisyon ile alınan pozisyon sayısı 11 Haziran tarihinde 18,722 seviyesine ulaştı. Bir önceki hafta ise 6,626 seviyesi kaydedilmişti.

Bakırda Grasberg madeni arz endişeleri ise devam ediyor. Freeport dünyanın en büyük bakır madeni olan Grasberg’den nakliyatı iptal etti ve üretim Mayıs ayında yaşanan ölümlü kaza sonucunda da durduruldu. Madende üretimin durdurulması günlük üretim miktarından 3 milyon pound azalmaya neden oldu.

Bakır geçtiğimiz haftada Dünya Bankası’nın küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından % 1’lik düşüş gerçekleştirmişti. Bilindiği gibi bakır fiyatları ülkelerin ekonomik büyüme verilerinden etkilenmekte. Ekonomileri bakıra bağlı olan ülkelerde de bakır yükselişi ekonominin üzerinde olumlu etkileri görülmektedir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir