Bakır FED Etkisiyle Düşüyor

FED’in yılı boyunca teşvikleri ABD ekonomisinden iyileşme sinyalleri alındığı gerekçesiyle azaltacağına dair spekülasyonları devam ederken, yatırım araçlarını etkilemeye devam ediyor. Teşviklerin azaltılacağı endişeleri nedeniyle bakır da yönünü aşağı çeviren emtialardan oldu. Bakır Londra’da varlık alımlarının azaltılacağı yönündeki endişelerin artış göstermesi ile değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME) % 0,4 oranında düşüş ile ton başına 7,290 dolar seviyesine geriledi. Aralık vadeli bakır kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,7 oranında düşüş ile pound başında 3.3195 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Macquarie Group Ltd. analisti Ryan Belshaw tarafından bugün açıklanan raporunda madenlerden çıkartılan bakır arzının 2013 yılında % 4 oranında artış gösterdiği ve bu seviyenin 10 yılın ortalamasının 2 katına denk geldiği yönünde bilgiler vardı. Belshaw toplam küresel bakır stoklarının önümüzdeki yıl bu yıla göre 2.4 milyon tondan 3.3 milyon tona ulaşacağı da söylendi.

Dünyanın en büyük bakır kullanıcısı olan Çin’de rafine bakır üretiminin 534,600 ton ile yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesinde olduğu sanayi danışmanlık şirketi olan SMM Information & Technology Co. tarafından bugün internet sitesinde açıklandı.

Londra Metal Borsası tarafından izlenen bakır stokları ise 22 gündür düşüş gösteriyor ve 584,200 tona inmiş durumda. Bu sevi 8 Nisan tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Depolardan bakır çıkarılmasına ilişkin emirler ise % 0,5 oranında düşüş ile 312,375 ton seviyesine indi.

Dün ise bakır, büyük bakır kullanıcısı ülkelerin ekonomilerinde toparlanmayı gösteren verilerin etkisi ile son 9 haftanın en yüksek seviyesine yakın bir seyre sahip olmuştu. Dünyanın üçüncü en büyük bakır kullanıcısı ülkeleri olan Almanya ve Fransa’da ekonomik büyüme 2013 yılının ikinci çeyreğinde ekonomistlerin tahminlerinin üzerine çıkmayı başardı.

Dünyanın en büyük ikinci bakır kullanıcısı olan ABD’de ise dün açıklanan perakende satışlar verisi Temmuz ayından da yükseliş göstermiş ve yükselişler 4. aya taşınmıştı. Euro Bölgesi’nde ise sanayi üretimi Haziran ayında yükselerek son 5 ayda 4. Kez yukarı yönde hareket göstermiş oldu.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir