Bakırda Çin ve ABD Etkisi

Altın emtiasında olduğu gibi FED’in teşvik politikalarından bakır emtiası da etkileniyor. Aynı zamanda Çin’den gelen olumsuz veriler de bakırın değer kaybetmesine neden oluyor. Düşüşlerini 5. güne taşıyan bakır bugünde dalgalı bir seyir izliyor.

Bakırın bugünkü dalgalı seyrine birbirini dengeleyen faktörler etkili. Maden arzında yaşanan sıkıntıların merkez bankalarının ilave teşviklerden kaçınacağı beklentisini dengelenmesi nedeniyle dalgalı bir seyir hakim oldu.

Hafta başında açıklanan Çin’in dış ticaret ve sanayi üretim verileri, beklentilerin altında kaldı. ABD’de ise beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verileri FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonunu güçlendiriyor. Tüm bu etkiler ile bakır hafta başında düşüş gerçekleştirdi. Çin ve ABD’nin bakır üzerinde bu kadar etkili olmasının nedenleri ise; ikisinin de dünyanın en büyük ekonomileri olması ve ikisinin de en büyük metal kullanıcısı ülkeler olması.

Hafta başında bakır emtiası düşüşleri nedeniyle, üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME), % 1,2 oranında düşüş gerçekleştirdi. Ton başına fiyatı 7,146 dolar seviyesine kadar indi. Bu seviye ise 16 Mayıs tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Bakır fiyatları geçtiğimiz hafta ise % 1,1 oranında düşüş gerçekleştirmişti. Temmuz vadeli bakır kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,7 oranında düşüş ile pound başına 3.2440 dolar seviyesine indi.

Çin’den gelen olumsuz verilerin ülkedeki talebe ilişkin endişeleri arttırdığı ve metal piyasasının baskı altında kaldığına ise analistler tarafından dikkat çekiliyor. Emtia Borsası ve emtia fiyatları üzerinde 2013 yılının başından bu yana Çin ve ABD etkileri gözleniyor. Olumsuz yönde etkilenen özellikle metal piyasası bugün rekor düşüşler kaydetmiş oldu. Özellikle altına yatırım yapan yatırımcıların güveni, altında görülen sert düşüşler sonrasında kayboldu.

Bugün dalgalı bir seyrin hakim olduğu bakır piyasasında, üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME) 7,087 dolar ve 7,020 dolar arasında gidip geliyor. temmuz vadeli bakır kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,3 oranında düşüş ile pound başına 3.1865 dolar seviyesinde.

FED’in her ay gerçekleştirmiş olduğu 85 milyar dolarlık teşvik alımını, Ekim ayında 65 milyar dolar seviyesine indireceği söyleniyor ve başta altın fiyatları olmak üzere diğer emtia fiyatları konusunda da endişeler hakim.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir