Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapmak Riskli midir?

En eski finans piyasalarından olan borsa piyasasında yatırım yapmak riskli olmasının yanı sıra bu risklerin sınırlandırılması da söz konusudur. Aynı zamanda borsada işlem yapmayı bir ticari işlem olarak düşündüğümüz zaman, ticaretin riskli bir iş olduğunu herkes kabul etmektedir.

Borsanın risklerini sınırlandırabilmek için öncelikle yatırım yapacak kişinin borsa nedir öğrenmesi gerekmektedir. Yatırımcı olmak isteyen kişilerin minimum riskle işlem yapmaları için öncelikle piyasayı iyi bir şekilde tanımaları ve deneyim kazanmaları, piyasanın işleyiş mekanizmasını çözmelidir. Deneyim kazanmak risklere karşı korunmak için en önemli kuraldır. Günümüz olanakları düşünüldüğü zaman da bu deneyimi kazanmak için demo hesap olanağının olduğu görülecektir. Unutmayınız borsa sizlere para kazanabileceğiniz alternatif yollar oluşturmaktadır.

Borsa aracı kurumlarının internet üzerinden sundukları eğitim olanakları sayesinde bilgi edinmek isteyen yatırımcılar kısa sürede bilgi sahibi olabilirler. Aynı zamanda sanal para ile işlem yapılan demo hesaplar sayesinde de risk almadan piyasada nasıl işlem yapılacağı öğrenilmiş olur.

Birikimlerin değerlendirildiği borsada para kazanmak için her yatırımcının kendi işlem stratejisi ile işlem yapması gerekmektedir. Çünkü borsada işlem yapan herkesin amacı para kazanmaktır ve kimse kimseye bu yolsa kullandığı stratejiyi söylemek istemeyecektir. Bu nedenle de her yatırımcının bilgi ve deneyimleri çerçevesinde kendine yatırım teknikleri ve stratejileri belirlemesi gerekmektedir.

Piyasa takibi yapmak borsa risklerinin sınırlandırılması adına en iyi deneyimlerden birisidir. Piyasada dalgalanmaya neden olacak faktörlerin bilinmesi, yatırım araçlarının fiyatları üzerine etkili olan faktörlerin bilinmesi ve tüm bu faktörler hakkındaki gelişmelerin takip edilmesi risklerin önceden ön görülerek engellenmesi adına gereklidir. Aynı zamanda fiyat grafiklerinin analiz edilmesi de gelecek trendi hakkında bilgi verecektir.

Yatırım yapacak kişilerin psikolojik açıdan da kendilerini borsada yatırım yapmaya hazırlamaları gerekmektedir. Diğer yatırımcıların aldığı kararlardan etkilenmeden işlem yapabilmelilerdir. Stresle başa çıkabilmeli, organize olabilmeli, sabırlı kişiler olmaları gerekmektedir. Kazanmaya ve kaybetmeye hazırlıklı olunmalı ve aşırı kazanç beklentisine girilmemelidir.

Son olarak bu yazıyı hazırlarken faydalandığım kaynakları, sizinde bu konularda detaylı bilgi edinmeniz adına paylaşmak istiyorum:

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

2 Cevap : “Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapmak Riskli midir?”

  1. Eray Oral says:

    Borsa hakkındaki bilgilendirici bu yazı için teşekkür ederim.

  2. Borsa nedir, borsa nasıl oynanır gibi konular hakkında verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir