Borsaya Girmeden Önce Bilmeniz Gereken 3 Önemli Konu

Eğer birikimlerinizi borsa aracılığıyla değerlendirmek istiyorsanız mutlaka bilmeniz gereken konular vardır. Belli bir bilgi seviyesine sahip olmadan borsada başarıyı elde etmeniz de mümkün olmayacaktır. Her şeyden önce nasıl bir ortamda işlem yapacağınızı bilmeli ve para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Yatırım araçlarını tanımalı, riskleri öğrenmeli ve doğru işlemleri nasıl yapacağınız konusunda belli bir fikriniz olmalıdır. Belki de en önemlisi borsanın nasıl bir yer olduğunu öğrenmenizdir ve kendinizi buraya hazırlamanızdır.

Bu nedenle şimdi sizlerle 3 önemli bilgi paylaşmak istiyoruz. Piyasaya giriş yapmadan önce mutlaka bahsedeceğimiz bilgilere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Borsayı ve Yatırım Araçlarını Tanıyın

Borsayı ve Yatırım Araçlarını TanıyınBorsaya başlamadan önce nasıl bir ortama girdiğinizi keşfetmeniz gerekmektedir. Bunun için araştırma yapmanızı öneririz. Zaten elinizde internet gibi devasa bir kaynak bulunuyor ve bunu en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Borsa nasıl oynanır öğrenmenizi sağlayacak bilgileri okuyarak ve piyasanın önemli detaylarını inceleyerek kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternette yapacağınız araştırmalar sonucunda edineceğiniz bilgiler dışında, aracı kurumlar tarafından verilen eğitimleri de bulabilirsiniz. Ücretsiz verilen birçok eğitim bulunmaktadır ve bunlara kaydınızı yaptırarak direkt bilgi almaya başlayabilirsiniz. Bu eğitimlerde yer alan demo hesaplar sayesinde yatırım araçlarını detaylı bir şekilde öğrenebilir ve belli bir deneyimin sahibi olabilirsiniz.

Kendi Stratejilerinizi Geliştirin

Kendi Stratejilerinizi GeliştirinBorsada işlem yapmaya başlamadan önce mutlaka kendi stratejilerinizi geliştirmelisiniz. Eğer bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa eğitimlere biraz daha vakit ayırmanızı öneririz. Çünkü borsayı iyi bir şekilde tanırsanız nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de öğrenmiş olursunuz. Stratejiler hakkında bir fikriniz yoksa demo hesaplar da size yardımcı olacaktır.

Borsada yapılan en büyük hatalardan birisi, kendi stratejilerini geliştirmek yerine başkalarının izlediği yolu izlemektir. Para kazanma hırsıyla tüyo arayışına girerseniz büyük ihtimalle kaybedersiniz. Çünkü aynı yatırım aracıyla işlem yapsanız bile tüm detayları karşıdaki kişiyle aynı göremezsiniz. Sonuçta da o kişi kazanırken siz kaybedersiniz. Buna neden olmamak için mutlaka kendi yorumlarınız ve stratejileriniz ile işlem yapmalısınız.

Risklerin Olduğunu Bilin ve Psikolojinizi Hazırlayın

Risklerin Olduğunu Bilin ve Psikolojinizi HazırlayınBorsada hiç risk yokmuş gibi düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü paranın söz konusu olduğu her alanda risk vardır ve her duruma karşı hazırlıklı olmalısınız. Zaten piyasayı iyi tanır ve takip ederseniz riskleri önceden tahmin edebilirsiniz. Risklerin varlığını bilmeniz, sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır ve ya hiç pozisyon oluşturmayacaksınız ya da en uygun şekilde işleminizi gerçekleştireceksiniz. Ayrıca borsada sıfır kayıp diye bir kural söz konusu olamaz. Sizin yapmanız gereken minimum riskle maksimum kazancı hedeflemektir.

Riskli durumları, piyasa takibini ve analizini iyi bir şekilde yaparak önceden tahmin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayede heyecana kapılmaz, panik yapmaz ve sakin bir şekilde durumu inceleyebilirsiniz. Eğer panik yapar ve ani karar verirseniz riski artırmış olursunuz. Sonuçta da hatalı işlem yapar ve kaybedersiniz. Bu nedenle borsaya girmeden önce riskleri de öğrenin ve psikolojinizi buna göre hazırlayın.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir