Brent – WTI Farkı Azalıyor

Avrupa gösterge petrolü Brent petrolü ile ABD gösterge petrolü Batı Teksas Petrolü arasındaki fark azalmaya başladı. Brent petrolü ve Batı Teksas Petrolü arasındaki fark 2010 yılı Kasım ayından bu yana görülen en düşük seviyeye indi. ABD stoklarının 2 aydır düşüş göstermesinin de etkisiyle Batı Teksas ham petrolü yükseliş gösteriyor. Petrol fiyatları ABD’den gelen yüksek talebin etkisiyle son 15 ayın zirvesine yakın bir seyir izliyor.

Petrol vadeli kontratları dün % 2,9 oranında yükseliş kaydetti. Bugün ise kazanç – kayıp bölgesinde gidip geliyor. ABD ham petrol stokları geçen hafta resmi olarak açıklanan verilere göre 9.87 milyon varil düşüş gösterdi. Bu rakam ise beklentilerin 3 katından daha fazla. Bunun etkisiyle petrol fiyatları yönünü yukarı çevirirken, Brent – WTI farkı daraldı.

ABD ham petrolü fiyatlarında yaşanan yükselişin kaynağı olarak Ortadoğu’da yaşanan gerilmeler gösterilmesine rağmen, Brent ve WTI petrolü arasındaki farkın azalmasının talebin yükselmesine bağlı olduğuna işaret ediliyor. Aynı zaman ABD ekonomisinde görülen iyileşmenin etkileri de talebi yükseltmiş durumda.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü varil fiyatı 5 sent düşüş ile New York Mercantile Exchange piyasasında 106.47 dolardan işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının % 45 oranında üzerinde. Ağustos vadeli kontrat dün 2,99 dolar yükseliş kaydetmiş ve 106.52 dolara ulaşarak günü kapatmıştı. Bu seviye ise 2012 yılı 27 Mart tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Ağustos vadeli Brent petrolü varil fiyatı da 25 sent düşüş ile 108.26 dolar seviyesinde.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) ise petrol talebinin artış göstermesini bekliyor. 2014 yılında dünya petrol talebinin günlük 1,04 milyon varile yükseleceğini öngörüyor. OPEC’in aylık petrol piyasaları raporunda yayınlandığına göre, bu yıla ilişkin petrol talebi artış beklentisi günlük 10 bin varil düşüş ile 770 bin varil. Dünyada günlük petrol üretimi talebinin 1/3’ünü OPEC sağlıyor ve petrole olan talebin artış göstermesinin faydası olmadığını belirtiyor. OPEC’in 2014 yılı ham petrol talebine ilişkin beklentisi 300 bin varil azalmış durumda.

Motorin ve benzin fiyatlarına ise 7 kuruş civarında zam yapıldı. Önce benzine daha sonra da motorine gelen zam dün geceden itibaren geçerli oldu.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir