Doğalgaz İthalatında Rekor Kırıldı!

Küresel ısınma son yıllarda etkisini daha şiddetli bir şekilde göstermeye başladı. Dünyanın birçok yerinde kuraklık hakim olurken, bazı yerlerinde sel boyutuna ulaşan yağışlar iklimlerin ne kadar çok değiştiğinin göstergesi oldu. Türkiye ise kuraklıktan nasibi alan ülkeler arasında yer alıyor.

Kuraklık sebebiyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin azalması, bunun yerine doğalgaz santrallerine ağırlık verilmesi doğalgaz ithalatında rekor seviyelere ulaşılmasını sağladı.

DOĞALGAZ FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre; 2018 yılının Ocak ayındaki doğalgaz ithalatı 6 milyar metreküpün üzerine çıktı. Aylık bazda elde edilen bu seviye, tarihi rekor olarak kaydedildi.

Söz konusu dönemdeki doğalgaz ithalatı, 2017 yılının Ocak ayına göre %5,1 oranında artış göstererek 6 milyar 216 milyon metreküp oldu. Doğalgazda rekorun gelmesini sağlayan hidroelektrik santrallerindeki düşüş ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %18 azaldı ve 4,6 milyar kilovatsaate indi.

Doğalgazda yurt dışındaki duruma baktığımızda; ABD’de sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatının, 2017 yılında 54,9 milyon metreküpe çıktığını görmekteyiz. 2016 yılında bu rakam 14,2 milyon metreküp seviyesindeydi. Yani arada yaklaşık 4 katlık bir artış kaydedildi.

ABD Stoklarının Arttığı Haberi Petrolü Eksiye Yöneltti

ABD Stoklarının Arttığı Haberi Petrolü Eksiye YönelttiABD’de özel sektör verilerinin stokların arttığını göstermesi ve buna bağlı olarak küresel arz fazlasının sürdüğüne yönelik endişe petrol fiyatlarında düşüşe sebep oldu.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 60 sent düşüşle, varil başına 64,65 dolara indi. Kontrat Salı gününü 65,25 dolardan kapattı ve toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %45 altında gerçekleşti.

PETROL FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Mayıs vadeli Brent petrol ise 27 sentlik bir azalma ile varil başına 69,80 dolara kadar indi. Petrol fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yaşanan ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı endişeleri ile dalgalı bir seyir izliyor.

Uzman emtia analistlerinden Daniel Hynes, stoklarda yükseliş olacağı beklentisinin petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir