Elektrik Abonesi Sayısındaki Artışta Avrupa’yı 10’a Katladık!

Türkiye elektrik abonesi sayısındaki artışta Avrupa’ya göre 10 kat daha hızlı büyüyor. EnerjiSA Genel Müdürü Murat Pınar’ın sektör hakkındaki değerlendirmeleri ve açıklamaları haberimizde.

6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018) komitesinde açıklama yapan EnerjiSA Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, Türkiye’de elektrik müşteri sayısının Avrupa’ya kıyasla 10 kat daha hızlı büyüdüğünü söyledi. Bu durumu; mutlu olmak isteyen bir genç kuşak olduğunu ve elektrik şebekesinin de bu nesle göre şekilleneceği yönündeki sözleriyle yorumladı. 25-26 Nisan tarihlerinde yapılacak olan kongreye 50 ülkeden, 10 binden fazla sektör temsilcisinin katılması bekleniyor.

Türkiye’de kişi başına düşen elektrik tüketimi Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinin yarısı kadar. Bu verinin Türkiye’deki elektrik talebinin artacağı anlamına geldiğini söyleyen Pınar, akıllı şebekelerin elektrik tüketiminin yüksek olduğu ülke ve bölgelerde büyük önem taşıdığını belirtti. İsveç’te yıllık kişi başı 40 bin kilovatsaat elektrik tüketimi gerçekleşirken, bu rakamın Türkiye’de 2.500 kilovatsaat olduğunu bildirdi.

Elektrik müşterisi sayısında Avrupa’ya göre 10 kat daha hızlı büyüdüğümüzü söyleyen Pınar, beklentilerin yaş gruplarına göre oluştuğunu ifade etti. Türkiye’nin akıllı şebekeler konusunda doğru zamanda işe koyulup, mantıklı adımlarla ilerlediğini söyleyen EnerjiSA Genel Müdürü Murat Pınar, bu alanda Avrupa’dan çok uzak olmadığımızı, akıllı şebekelere yönelik talebin en önemli sebeplerinden birinin verimlilik olduğunu söyledi.

Genç kesimin internet erişiminin her an olmasını istemesinin de abone sayısındaki artışta büyük etken olduğu belirtildi. Murat Pınar, tasarruf konusunun da önemine değinerek, ilkokul çağındaki 250 binden fazla öğrenciye Enerjimi Koruyorum Projesi altında eğitim verdiklerini söyledi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir