Emtia Borsasında Nasıl İşlem Yapılır?

İlk borsa işlemlerinin hisse senetleri ile değil emtialar ile yapıldığı bilinmektedir. Hisse senetleri borsa binalarının kurulmasına neden olmuştur. Ama emtialardan olan tarım ürünleri ile ilk borsa işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde büyük zarar gören tüketici ve üreticilerin desteği ile pazar ve panayırlar kurulmuştur. Buralarda tarım ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların önüne geçilmiştir. Bu sayede de hem tarım ürünlerinin fiyatları düzenlenmiştir hem de tüketici ve üreticilerin gördüğü zarar engellenmiştir. İlerleyen süreçte bu işten yüksek kazanç elde edildiğini fark eden bazı borsa simsarları da bu işi ticaret haline getirerek günümüz emtia borsaları oluşturulmuştur.

Emtialar uzun vadeli yatırımlarında güvenli yatırım araçları olarak bilinmektedir. Bunun denedi ise emtia fiyatları üzerine etkili olan faktörlerin belli faktörler olması ve piyasa takiplerinin kolayca yapılabilmesidir. Emtiaların yüksek işlem hacminden dolayı da borsanın alt yapısı olarak emtia borsaları kurulmuştur. Bu emtia borsalarının en ünlülerinden olanı da Chicago Board of Trade (CBOT)’tur.

İlk emtia borsası işlemlerinde fiziki olarak alıcı ve satıcılar bir araya gelmekteydi. Gelişen teknoloji, artan işlem hacmi, elektronik sisteme geçilmesi, yatırımcıların vadeli işlem yapma istekleri gibi nedenlerle alıcı ve satıcılar emtia borsalarında fiziki olarak bir araya gelmemeye başladı. Alıcı ve satıcıların yerine işlemleri kendi adlarında tayin ettikleri aracı kurum ve kuruluşlarından sorumlu kişiler yapmaya başladı. Yatırımcılar direkt olarak emirlerini piyasa iletmek yerine, önce bu kişilere iletmekte ve bu kişiler tarafından yatırımcının alım veya satım emirleri borsaya iletilmektedir. Aynı zamanda fiziki alım – satım işlemi yapılmaması sayesinde hem güvenlik hem de muhafaza sorunlarının önüne geçilmiştir.

Günümüzde internetten gerçekleştirilen işlemler sayesinde çok daha iyi olanaklar altında ve çok daha etkili, hızlı yatırım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Piyasada işlem gören emtialar için piyasa takibi internetten hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek fiyat dalgalanmalarına karşı en uygun emir verilerek kazançlı yatırım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Tüm dünya piyasaları hakkında bilgi sahibi olmak adına da internetin yatırımlardaki faydası büyüktür.

Emtia borsasında işlem yapabilmek için öncelikli olarak emtia borsasına üye olan bir aracı kurum veya bankadan yatırım hesabı açtırılmalıdır. Hesap açtırılıp para yatırıldıktan sonra da internet üzerinden işlemler yapılmaya başlanabilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir