Emtialar Genelinde Yükseliş

FED toplantı tutanakları ve Rusya – Ukrayna arasındaki gerginlik nedeniyle altın yönünü yukarı çevirdi. Petrol, ABD yakıt talebinin istihdamın iyileşmesiyle artacağı spekülasyonu ile kazançlı. Sanayi metallerinden olan nikel, arz endişeleri nedeniyle 2. haftalık kazancına doğru ilerliyor. Yani emtialar genelinde yükselişler gözleniyor.

Dövizlerde görülen dalgalanmalar nedeniyle yatırımcıların emtialara yöneldiğini söyleyebiliriz. Emtialarında ise iyi performansları yatırımcıları cezbediyor. Altın 2013 yılında gösterdiği kötü performans sonrasında 2014 yılında bu durumu düzeltecek gibi görünüyor. FED tutanaklarından çıkan faiz artırımı beklentilerinin azalması ve Ukrayna’da devam eden yüksek tansiyonun etkileri ile 2 haftadır iyi bir performans sergiliyor.

Altın analistleri tarafından yapılan yorumlarda, ABD faiz oranlarını kısa vadede aşırı bir şekilde yükseltmezse ve Rusya – Ukrayna arasındaki gerginlik de devam ederse altın fiyatlarının destekleneceği yönünde. Haftanın son işlem gününde altın, % 1,2 oranında yükseliş gösterdi ve 1,328.95 dolardan işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI) ise Brent petrolü ile arasındaki farkı azalttı ve haftalık kazancını yükseltti. ABD’de yakıt talebinin istihdamda meydana gelen olumlu gelişmeler nedeniyle artacağı spekülasyonu petrolün değer kazanmasını sağladı. Brent petrol ile Batı Teksas petrolü arasındaki fark ise Libya’nın ham petrol ihracatını arttırmaya hazırlandığı sinyalleri ile Eylül’den bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Fark 4.06 dolara indi.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü kontratları NYMEX’de 34 sent kayıpla varil başına 103.06 dolardan işlem gördü. Mayıs vadeli Brent petrolü kontratları ise ICE Futures Europe‘da varil başına 107.19 dolardan işlem gördü.

Nikel ise Endonezya’nın ihracata getirmeyi planladığı kısıtlama nedeniyle küresel arzı da limitlendireceği endişeleri ile 2 haftadır yükseliş içerisinde. Ocak ayından bu yana görülen en büyük haftalık kazanç kaydedildi. Diğer sanayi metallerinde de yükselişler gözleniyor.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir