Emtialar Zirveye Koşuyor

Başta altın fiyatları olmak üzere bakır ve petrol de yönünü yukarı çevirmiş durumda. Altın fiyatları 7 Haziran tarihinden bu yana gören en yüksek seviyelerini görüyor ve 1,407 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. ABD’de beklentileri karşılamayan konut satışları verisi sonrasında FED’in teşvikleri devam ettireceğine yönelik spekülasyonlar ile birlikte yatırımcılar altının yükselmesine neden oldu.

Altın gibi bakır fiyatları da 11 haftanın zirvesine yükseldi. Büyük yatırımcıların uzun pozisyonlarını arttırmaları ile birlikte bakır fiyatları yönünü yukarı çevirdi. Bakır, Şanghay piyasasında korunma fonlarının ve büyük spekülatörlerin fiyatların yükseleceği yönündeki beklentileri yatırımcıların alım pozisyonlarının artmasına neden oldu. Dünyada bakır stokları azalma gösterdi ve tüm bunların etkisi ile bakır fiyatları son 11 haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Aralık vadeli bakır kontratları Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda ton başına 8,717 dolar seviyesine ulaştı. Bu seviye 5 Haziran tarihinden bu yana en yüksek kapanış seviyesi olarak kaydedildi. Aralık vadeli bakır kontratları New York Comex piyasasında ise % 0,7 oranında yükseliş ile pound başına 3.381 dolar seviyesine ulaştı.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre bakırın net uzun pozisyonlarının sayısı 20 Ağustos ile biten haftada % 104 oranında yükseliş gösterdi ve 14,356’ya ulaştı. Şanghay piyasasında bakırın yanı sıra alüminyum, kurşun ve çinko da değer kazandı.
Petrol de yükselişlerine devam ediyor. Batı Teksas petrolü, FED’in teşviklere devam edeceği spekülasyonunun etkisi ile yönünü yukarı çevirdi.

Aynı zamanda dünyanın en büyük petrol kullanıcısı olan ABD’de petrol talebinin artış göstermesi ile petrol fiyatlarındaki yükseliş 3. güne taşındı. Brent ve Batı Teksas petrolü arasındaki fark da yükselişler sonrasında azalmış oldu.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında % 0,9 oranında yükseliş yaşadı. Ekim vadeli Batı Teksas petrolü New York Merchantile Exchange piyasası elektronik işlemlerinde 95 sent yükseliş gösterdi ve varil fiyatı 107.37 dolar seviyesine ulaştı. Ekim vadeli Brent petrolü varil fiyatı ise ICE Futures Europe piyasasında 64 sent yükseliş göstererek 111.68 dolar seviyesine ulaştı. Avrupa gösterge petrolü olan Brent petrolü ve ABD gösterge petrolü olan Batı Teksas Petrolü arasındaki fark ise 4.37 dolar seviyesinde.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir