FED Emtia Fiyatlarını Sert Düşürdü

FED’in bu hafta gerçekleştirdiği FED Açık Komite (FOMC) toplantıları hisse senetleri, emtialar ve tüm dünya borsalarında düşüşler ile karşılandı. FED’in ABD ekonomisinde sürdürülebilir iyileşmenin devam etmesi halinde bu yılın sonuna kadar teşvikleri azaltacağı ve 2014 yılında da teşviklerin sonlandırılacağı haberi sonrasında emtia borsası son 6 haftanın en sert düşüşlerini gerçekleştiriyor.

24 emtianın yer aldığın Standard & Poor’s GSCI Endeksi % 2 oranında düşüş gerçekleştirerek 622.91 puandan işlem gördü ve ilerleyen saatlerde 624.29 puan seviyesine toparlandı. Spot altın 1,300 doların altına indi ve son 2,5 yılın en düşük seviyesine işaret etti. Gümüş fiyatları ise % 7,8 oranında değer kaybı yaşadı. Ham petrol fiyatları % 2,3 oranında kayıp ile varil başı 96 dolar seviyesinde. Bakır fiyatları ise % 2,3 oranında düşüş ile ton başına 6,802.75 seviyesinde.

FED Başkanı 22 Mayıs tarihinde ABD ekonomisinden iyileşme sinyallerinin alınmaya devam etmesi halinde her ay 85 milyar dolar değerindeki tahvil alımının Ekim ayında 65 milyar dolar seviyesine azaltılabileceğini söylemişti. Altın fiyatları FED etkisiyle 2013 yılının başından bu yana % 23 oranında değer kaybı gösterdi.

1,300 doların altına inen altın fiyatları için Credit Suisse emtia araştırma direktörü altının önümüzdeki birkaç gün içerisinde 50 dolar daha değer kaybedebileceğini söylüyor. Credit Suisse Emtia Araştırma Direktörü Ric Deverell altının bir “kapitülasyon periyoduna” girdiğini belirtiyor ve fiyatların önümüzdeki birkaç gün içerisinde yeniden rahatlıkla 50 dolar daha düşüş gösterebileceğini söylüyor.

Fiziksel alım konusunda ise büyük bir düşüşün talebi arttırabileceğini söylüyor ama ilk keskin düşüşlere göre daha az bir talep olacağını öngörüyor. 12 ay içerisinde 1,100 dolar seviyesine de gerileyeceğini belirtiyor. Societe Generale analisti Robin Bhar da altın fiyatının 1,265 dolara düşebilceğini söylüyor. Analist Robin Bhar’ın tahminlerine göre altın fiyatları 1,265 dolar seviyesine inilecek.

Robin Bhar bir sonraki destek seviyesinin 1,200 dolar, 1,100 dolar ve 1,000 dolar olabileceğini söylüyor ve 800 – 900 dolar seviyelerini de göz ardı etmemek gerektiğini söylüyor. Credit Suisse emtia direktörü gibi Robin Bhar da fiziki talebin önceki kadar fazla olmayacağını söylüyor.

FED etkisi ve ek olarak Çin’in beklentileri karşılayamayan PMI verisi sonucunda da bakır fiyatları son 7 haftanın en düşük seviyelerine indi. Üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME) % 1,3 oranında düşüş ile 2 Mayıs tarihinden bu yana kaydedilen en düşük seviye olan 6,870.50 dolar seviyesine indi. Eylül vadeli bakır kontratları ise New York Comex piyasasında % 1,3 oranında düşüş ile 3,111 dolar seviyesinden işlem gördü.

Ekim vadeli bakır kontratları Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda % 2,1 oranında düşüş ile ton başına 8,134 dolar seviyesine indi ve bu seviyede 3 Mayıs tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir