Petrol Çin Etkisiyle Yükseliyor

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ikinci petrol üretici ülkesi olan Çin’in sektör karını arttırması ile yükselişlerini 4. güne taşıdı. Batı Teksas ham petrolü, ABD’de rafinerilerin ham petrol işleme oranını 2013 yılında en yüksek seviyeye çıkarması ile de petrol fiyatları yükselişlerini sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında yükselişlerini sürdürerek % 0,7 oranında artış ile 20 Mayıs tarihinden bu yana görülen en uzun süreli yükseliş dönemini gerçekleştirdi. ABD rafineri geçtiğimiz hafta yükselmesine rağmen % 90.2 oranında kapasite ile çalışıldı. Çin’de de sanayi firmalarında kar oranlarının Mayıs ayında 2012 yılı Mayıs ayına göre % 15.5 oranında arttığı ortaya koyuldu.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü varil fiyatı 64 sent yükseliş ile New York Mercantile Exchange (NYMEX) piyasasında Singapur saati ile 14:00 sularında 95.89 dolar seviyesinden işlem gördü. Vadeli petrol kontratları işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın % 11 altında gerçekleşti. Ağustos vadeli kontrat dün % 0,2 oranında yükseliş gerçekleştirerek 95.50 dolar seviyesine ulaşmıştı. Petrol vadelileri ikinci çeyrekte % 1,4 oranında düşüş gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli Brent petrolü varil fiyatı ise 74 sent yükseliş ile 102.40 dolar seviyesinden işlem görüyor. Avrupa gösterge petrolü olan Brent petrolü ile ABD gösterge petrolü olan Batı Teksas Petrolü arasındaki fark 6.16 dolar seviyesinden 6,32 dolar seviyesine yükseldi.

ABD’nin teşviklere devam edebileceği spekülasyonu ile yükseliş gösteren bir diğer emtia ise, sanayi metalleri oldu. Üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda % 0,8 oranında yükseliş gösterdi ve ton başına 6,788 dolar seviyesine ulaştı. Eylül vadeli bakır fiyatı ise Comex piyasasında % 0,4 oranında yükseliş ile pound başına 3.0535 dolardan işlem gördü.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir