Petrol Fiyatları Daha Düşer mi?

Ham petrol rakamları 115 dolardan 43 dolara kadar geriledi ve küçük bir alış tepkisi ise 54 doları gördü. Aylık bazda ham petrol ve dolar endeksini incelediğinizde endekste geri çekilme ve petrolde yükselişi net şekilde görebiliyoruz. Petroldeki hafif toparlanmanın bir tepki olarak görülmesi gerekiyor ve dirençlere geldiğinde kırılması ya da geri dönüşlerin yaşanabileceği ihtimallerine dikkat etmelisiniz.

Jeopolitik riskler ve piyasadaki arz fazlalığı gibi sebeplerden petrol fiyatlarındaki baskılar aşağı yönlü seyrini devam ettirmektedir. Aylık grafikleri incelediğimizde bullish pattern formasyonlarından bir tanesinin oluşma evresi görülüyor. Fakat teyit edilmediğini belirtelim. Harmonic pattern olarak tanımlanan bu grafik şekillerinde sizde analiz yaparak piyasanın takibini gerçekleştirebilirsiniz. Petrol fiyatları neden düşüyor öğrenmek için tıklayın.

Petrol Fiyatları Ne Olur?

Ham petrol 43.53 dolardan başlayan yükselişini 50 doların üzerine atarak devam ettirdi ve bu dip noktası haftalık bazda % 88.6 destek seviyesidir. Fibonacci’nin para kazandırdığı güzel bir örnek oldu ve umarız bu fırsatı yakalamışsınızdır. 30 Eylül ve 21 Kasım 2014 tarihlerindeki tepe noktalarından başlayan trend eğilim çizgisindeki satış fırsatı, kendisini 9 Şubat 2015’te 6 dolar gerileyerek gösterdi. Bu çizginin üzerinde ham petrol tutunabilecek mi merak konusu.

4 saatlik grafiklerde oluşturduğumuz bu çizgiyi hacimli kırması ve destek yapacak şekilde çizginin üzerinde geri çekilmeler olursa yeni tepki alımları sonraki direnç seviyesine doğru yükselişi tetikleyebilir. Ayrıca tecrübelerimiz uzun süre düşüş akımı devam eden piyasalarda toparlanmaların bir noktaya kadar devam edeceği yönünde olup, geri çekilmeler mutlaka olacaktır.

Kısa vadeli yükselişlerden alış; satış baskılarından da satış amaçlı yararlanmayı unutmayın. Ana trend halen aşağı yönlü olup, fibonacci desteğini kullanan yatırımlarının tepki alımları dolar endeksinin gerilemesi ile mümkün hale geldi diyebiliriz.

Geri Çekilme Noktalarına Dikkat

Dirençlere ulaştıktan sonra kıramama ve bunu birkaç kere denemesinden sonra destek bölgesinin de çalışmadığı zamanlarda satıcılı seyir kendisini hissettirmeye başlayacaktır. Günlük pivot, destek ve direnç bölgelerine dikkat etmelidir. Özellikle destek çalıştıktan sonra birkaç gün ya da hafta bu fiyatın üzerinde yoluna devam ediyorsa geri çekilmelerde özellikle takip edilmelidir. Yatay seyirlerde destekten long, dirençten short işlem başlatmak için elinizde bu seviyeler arasında kalmasını tetikleyecek somut verilerin olmasına dikkat edin. Ne zaman direnç kırılır ve bu bölge destek yapılırsa petrolde yeni hedefleri artık konuşmaya başlayacağımızı anlarız. Fakat bu olmadığı sürece satıcılı seyrin petrol üzerindeki etkisinin devam ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Uzun süredir ayı piyasasında yer alan bir piyasada toparlanma gibi gözüken 10 dolar civarındaki yükseliş nedeni ile asla satıcılı seyrin etkisini kırdığı düşünülemez. Belki kısa sürecek bu yükselişlerde neden fiyatlar yükselirken işlem yapmayalım ki? Analizleri tazeleyin, ekonomistleri takip edin ve lot miktarlarınızda abartılı hacimlere asla yaklaşmayın, bir gözünüz ABD dolarında ve o cepheden gelecek verilerde olsun, işlemlerinizde başarılar dileriz.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir