Petrol Fiyatları Düşüşte

ABD’nin gösterge petrolü olan Batı Teksas petrolü, ABD stoklarının 4 yılın en hızlı artışını göstermesi nedeniyle düşüş göstermeye devam ediyor. Düşüşlerini 3. Güne taşıyan Batı Teksas petrolü, bugün açıklanacak olan resmi petrol stokları verisi anketine göre ise 1,5 milyon varil düşüş ile yükseliş gösterebilir.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan verilere göre petrol stokları, geçtiğimiz hafta 8.97 milyon varil seviyesi ile 2009 yılı Ocak ayından bu yana en hızlı artışı kaydetti. Bunun üzerine New York’ta petrol kontratları % 1 oranında düşüş gerçekleştirdi. Yatırımcıların gözleri bugün açıklanması beklenen resmi petrol stokları verisinde. OPEC tarafından yapılan açıklamada ise küresel ekonomiye ilişkin risklere dikkat çekildi ve 2013 yılı talep tahminleri değiştirmedi.

Sidney’de emtia haberleri bülteni Barratt’s Bulletin’in CEO’su olan Jonathan Barratt, aşağı yönlü faktörlere bakıldığında stok verilerine dikkat edilmesi gerektiğini ve petrol piyasası seyrinin yatay olduğunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü bugün 91 sent düşüş ile varil başına 94.47 dolar seviyesine indi. İlerleyen saatlerde ise 94.49 dolar seviyesine gelebildi. Temmuz vadeli Brent petrolü ise 59 sent düşüş kaydetti ve % 0,6 oranında düşül sonrasında varil fiyatı 102.37 dolar seviyesine geldi.

Uluslararası Petrol Ajansı (IEA) ise küresel petrol talebi için artış yönündeki tahminlerini revize etti ve tahminlerini düşürdü. IEA tarafından bugün açıklanan rapora göre Mayıs ayı küresel petrol talebi için büyüme tahminleri 10 bin varil / gün azaldı ve 785 bin varil / gün seviyesine gelindi. Bu seviyelerin ise petrol talebinin % 0,9 oranında artışını ve 90.6 milyon varil / gün oranını işaret ettiği belirtildi.

Küresel petrol talebinin artışının yarısının Çin’den gelmesi bekleniyor. Çin’in petrol talebi büyüme tahmini % 3,9 oranından aşağı çekilerek % 3,8 seviyesine indirildi. 2013 yılı için Çin’in petrol talebinin 9,96 milyon varil /gün olması bekleniyor.

OPEC petrolüne tahmini talep ise IEA tarafından 200 bin varil /gün düşüş ile 29,8 milyon varil / gün seviyesine revize edildi. OPEC petrol üretiminde ise Mayıs ayında 7 ayın en yüksek seviyesi olan 30.89 milyon varil / gün seviyesine ulaşıldığı vurgusu yapıldı. OPEC’in en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, Mayıs ayında petrol üretimini 6 ayın en yüksek seviyesine taşıdı. 9,56 milyon varil seviyesine ulaşan Suudi Arabistan’dan sonra gelen, Irak petrol üretimi ise 3,14 milyon varil / gün olarak belirtildi.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir