Petrol Fiyatları Neden Düşüyor?

Dünya’nın önde gelen sanayi ve imalat ülkelerinden bir tanesinin ve sanayisinin, önceki aylardaki gibi hızlı yükselişlerine devam edemediğini varsayalım. 115 dolar seviyelerinden 48 dolar seviyelerine düşen varil başı petrol fiyatlarının bu petrol üreten ülkeye etkilerini de hesaba katın. Özellikle petrol kullanımı sektörlerde önemli bir yere sahip olduğu için petrolde meydana gelen değişiklikler bu sektörleri de etkileyebilir. Aynı zamanda ülkenin büyüme rakamlarındaki yavaşlamalar hatta eksi büyüme oranlarının görülmesi de aynı etkiye sahip olabilir.

Çin’deki enflasyon oranının beklentinin üzerinde yer almasından dolayı petrol rakamlarının gerilediği açıktır. Fakat petrol 60.00 dolar ise 10-20 dolarlık bir düşüş beklentisi içerisinde olmamalısınız. Genelde birkaç dolar düşebilir, bunu da 1 saat içinde yapması son derece zordur. Piyasa yapıcılar biraz zamana yayacaktır ve inişli çıkışlı döngü içerisinde olabildiği kadar kar yapmak isteyecektir.

Petrol Fiyatını Düşüren Diğer Etmenler

Petrol rakamları ABD doların cinsinden fiyatlanıyor ise bu ülkeye de bir bakış atmamız gerekecek. Yanına birkaç Avrupa ülkesini de ekleyerek petrol rakamlarında biraz senaryo üretmek istiyoruz. Petrol rakamları 50.00 olduğunu düşünelim. ABD faiz artırma kararı aldı, dolayısı ile dolar değer kazandı! O halde petrol rakamları gerileyecektir.

Fiyatların 48.00 dolara düştüğünü ve genelde aynı günlerde Avrupa bölgesinden gelen faiz artırma kararı ile Euro’nun değer kazandığını düşünelim. Bu durumda petrol rakamları sınırlı bir yükseliş yakalayabilir, çünkü Euro’nun değer kazanması doların biraz gerilemesi anlamına gelecektir. Bunun nereye kadar olacağını teknik analizdeki destek ve direnç noktalarının kırılması ve tutunma güçleri etkili olacaktır. Elbette diğer ülkelerden gelen verilerin önemli ve takip edilmesi gerektiğini ekleyelim.

Petrol Rakamları İnatla Neden Düşüyor?

ABD kanadından gelen güçlü dolar politikası buradaki en önemli etmen diyebiliriz. FED aldığı kararlar ve söyledikleri sözlerle bile piyasaların hareketlenmesini sağlayabiliyor. Petrol rakamlarının düşmesi bir bakıma Rusya ile ABD çekişmesinden yani siyasi olaylarla da etkilidir. Rusya, dünyanın önde gelen petrol üretici ülkelerinden bir tanesi olup ihracat rakamlarının büyük bölümünü petrol ve doğal gaz üzerinden elde etmektedir. Bu iki emtianın zayıflaması ülkeye sıcak para girişinin azalması yani Rusya ekonomisinin daralmasını sağlayabilir.

Özellikle hepsi ABD’de bulunan kredi derecelendirme kuruluşlarının ardı arkasına Rusya’nın kredi notunu düşürmeye başladığını eklerseniz, Dolar\Ruble dahil diğer döviz kurlarının Ruble karşısında güçlendiğini de senaryomuza eklersek Rusya için durum pek iç açıcı olmuyor. Bir diğer etmen 2015’nin faiz artırma kararlarının yaşanacağı sene olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye, Dolar\TL kuru tarihin en yüksek rakamlarına çıkarken, faizleri de artırma yoluna gitmemiz bu kurun ne kadar yükseleceğini görmemizi sağlayacak. Doğal olarak TL daha da değer kaybetmeye devam edebilir. ABD bunu kesinlikle istemiyor. En azından sınırlamak istiyor. Bu nedenle doları kriz öncesinde değerlendirmek ve krizin etkilerinin önemli ihracat ülkesi olan ABD için biraz daha az etkisi olmasını istiyorlar. Doğal olarak güçlü dolar güçsüz altın, petrol, doğal gaz, gümüş anlamına gelebilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir