Petrol Hızlı Yükseliyor

Mısırda meydana gelen olaylar nedeniyle artan tansiyon petrol fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu. Aynı zamanda yükselen stok oranlarıyla da beraber yükselişini 5. güne taşıdı. Batı Teksas Petrolü, Mısır’da yaşanan karışıklıkların Ortadoğu’dan gelen petrol arzını kötü etkileyeceği düşünceleri ve ABD’de ham petrol stoklarının 2. haftasında da düşüş göstermesinin etkileri ile birlikte hızla yükseliyor.

Vadeli petrol kontratları New York işlemleri boyunca % 0,5 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Bu yükselişler Nisan ayından bu yana görülen en uzun kazanç periyoduna işaret ediyor. Energy Information Administration (EIA) tarafından açıklanan verilere göre ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 2.8 milyon düşüş gösterdi. Tahminler ise 1.5 milyondu. Mısır’da ise olayların hala devam etmesi ve müdahaleler sonucunda birçok vatandaşın hayatını kaybetmesi sonucunda olağanüstü hal ilan edildi.

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü varil fiyatı 48 sent yükseliş ile 107.33 doları gördükten sonra 107.30 dolarda sabit kaldı. Dün ise 106.85 dolar seviyesinden kapanmıştı ve bu seviye 2 Ağustos tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Petrol vadelilerinin işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının % 15 oranında altında gerçekleşti.

Eylül vadeli Brent Petrolü varil fiyatı ise 42 sent artış ile ICE Futures Europe borsasında 110.62 dolardan işlem gördü. Ekim vadeli Brent Petrolü kontratları ise daha aktif işlem görmekte ve 42 sentlik yükseliş ile 109.24 dolardan işlem görüyor.

Avrupa gösterge petrolü Brent petrolü ile ABD gösterge petrolü Batı Teksas petrolü arasındaki fark ise 3.31 dolar seviyesinde.

Petrol dün ise yükselişlerine ara vermişti. Bunun nedeni ise; ham petrol stoklarının düştüğünü gösteren sektör raporu oldu. Raporun yükselişi göstermesi ile petrol fiyatları yükselişlerine ara vermişti. Brent petrolü de 2013 yılı Nisan ayından bu yana gösterdiği en yüksek kapanıştan gerilemeye başladı.

Dün vadeli petrol kontratları % 0,8 oranındaki yükselişlerinin ardından % 0,9 oranında düşüş gösterdi. American Petroleum Institute tarafından açıklanan verilere göre petrol stokları 1,7 milyon varil yükseldi. Ham petrol stoklarında resmi veriler ise Energy Information Administration tarafından açıklanmaktadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir