Petrol Üretim Kısıntısı 2018’de Benzin Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya, petrol üretiminde başlatılan kısıntının bu yıl ve 2019’da devam edeceğini bildirdi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih tarafından yapılan açıklamada; petrol piyasasının yeniden dengeye kavuşana kadar, üretim kısıntısına devam edileceğini söyledi.

Peki, petrol üretiminde alınan bu karar benzin fiyatlarını nasıl etkiler? Uzmanlar, söz konusu gelişmenin benzin fiyatlarına yıl boyunca yansıyacağını düşünüyor. Petrol fiyatları içerisinde yaşanılan günlük değişimleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Türkiye piyasasına baktığımızda, son olarak 16 Ocak tarihinde akaryakıt grubuna 8 kuruş zam geldiğini görmekteyiz. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) geçtiğimiz günlerde, benzin fiyatlarına yapılan zamların esnafın belini büktüğünü ve alınan vergiler hakkında şikayetlerini dile getirdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; benzin ve motorindeki vergilerin %10 oranında düşmesi gerektiğini, taşımacılık alanında faaliyet gösteren esnafın tüm kazancının akaryakıta gittiğini söyledi.

Rusya Doğalgaz Fiyatlarına Uzman Önerisi

Rusya Doğalgaz Fiyatlarına Uzman ÖnerisiRusya’nın Almanya’dan sonra ikinci en büyük müşterisi olan Türkiye, doğalgaz ihtiyacında %98 dışa bağımlı bir ülke. Şu günlerde enerji uzmanı Mehmet Kara tarafından; “Rusya ve Türkiye doğalgaz fiyatına alt-üst sınır koysun” diye bir öneri sunuldu.

Doğalgaz fiyatları hakkında çok çarpıcı yorumlarda bulunan Mehmet Kara; Türkiye’nin hem petrolde hem de doğalgazda piyasa fiyatlarına mahkum olduğunu söyledi.

Bundan üç yıl önce 120-140 dolar aralığında seyreden petrol fiyatlarının, Rusya enerji ihracatı gelirlerini zirveye taşıdığını belirten Kara, yapılacak işlemin petrol fiyatları ne olursa olsun, iki ülke arasında uygulanan doğalgaz fiyatlarında bir alt ve üst sınır konulması gerektiğidir dedi. Uluslar arası piyasada benzin fiyatları ise şu an; 1.8665 dolardan işlem görmekte.

223 İlçe Daha Doğalgaza İhtiyaç Alarmı Verdi!

223 İlçe Daha Doğalgaza İhtiyaç Alarmı Verdi!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 81 ilde 300 istasyonda hava kirliliğinin nedenlerinin saptanması adına merkezler kuruldu. Bakanlık Müsteşarı Mustafa Öztürk, bu merkezlerde hava kirliliği yaratan sebeplerin tespit edildiğini ve hava kalitesinin artırılması adına analizler yapıldığını söyledi.

Öztürk, bu istasyonlar sayesinde kirlilik yaratan unsura anında ulaştıklarını söylerken; Keşan ve Iğdır‘da kükürtdioksit oranının fazla olduğunu ve doğalgaza geçeceksin diye alarm verdiğini belirtti.

Söz konusu durumla benzerlik gösteren 223 ilçe tespit edildiğini ve Enerji Bakanlığı’na bildirim sonucunda, 75 ilçenin yatırım programına dahil edildiğini sözlerine ekledi.

Hava kirliliğini azaltmaya yönelik önerilerde bulunan Öztürk, vatandaşların mutlaka üstten yanmalı soba kullanmaları gerektiğini söyledi. Genellikle kükürtdioksit oranının fazla olduğu ve bakanlık tarafından hazırlanan raporda doğalgaz ihtiyaç listesinde yer alan ilçeler arasında; Ankara Beypazarı, Erzurum Oltu, İzmir Selçuk, Muğla Ula, Çanakkale Lapseki, Konya Beyşehir, Rize Ardeşen, Ordu Ünye, Mardin Midyat ve Van Erciş yer alıyor.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir