Petrol ve Bakır Yükselişte

Petrol fiyatları stok verileriyle artış gösterirken, bakır fiyatları da FED etkisiyle değer kazandı. Batı Teksas ham petrolü (WTI), ABD stoklarının geçtiğimiz hafta düştüğünü gösteren veri sonrasında yükseliş gösterdi. Yükseliş petrol fiyatları ile birlikte son 9 ayın en yüksek seviyesine yakın bir seyir izliyor.

Vadeli petrol kontratları % 0,6 oranında değer kazandı ve sonrasında çok değişiklik göstermeden seyrine devam etti. American Petroleum Institute (API) tarafından açıklanan rapora göre ABD stokları 14 Haziran haftasında 4.3 milyon düşüş gerçekleştirdi. EIA tarafından açıklanan rapora göre ise 500,000 azaldığı görülmektedir.

Londra’da bulunan VTB Capital analistlerinden Andrey Kryuchenkov petrol fiyatları ile ilgili olarak “API verdiği desteği arttırdı. Jeopolitik endişeler de ayrıca destek sağlıyor. Suriye’deki uzun süreli karışıklığın da piyasa üzerinde etkisi var, fakat bu durum komşu ülke petrol üreticilerini arz fazlası olabileceği konusunda korkutuyor. Bu nedenle bu yaz agresif Brent işlemleri görebiliriz” şeklinde bir yorum yaptı.

Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü varil fiyatı 57 sent yükseliş ile 99.01 dolar seviyesine yükselerek 2012 yılı 17 Eylül tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Ardından ise Londra piyasasında 98.48 dolar seviyesinden işlem gördü. New York Mercantile Exchange (NYMEX) işlem hazmi ise 100 günlük ortalamanın % 53 oranında üzerinde.

Ağustos vadeli Brent petrolü varil fiyatı ise 28 sent değer kazandı ve 106.30 dolar seviyesinden işlem görüyor. Brent petrolü ile Batı Teksas petrolü arasındaki fark ise 7.61 dolar seviyesinde.

Bakır fiyatları ise Londra’da ABD Merkez Bankası etkisi ile yükseliş gerçekleştirdi. ABD dünyanın en büyük ikinci metal tüketicisi ve teşvik alımlarının daraltılacağına dair açıklamaların etkisi ile bakır fiyatlarında yükseliş kaydedildi.

Üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME) % 0,4 oranında yükseliş ile ton başına 7.032 dolar seviyesine ulaştı. Eylül vadeli bakır kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,4 oranında yükseliş sonrasında pound başına 3.1805 dolar seviyesinde.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir