Petrol Yükseldi Bakır Düştü

Petrol fiyatları ABD stoklarının son 1 ayda düşüş gösterdiğine dair beklentilerin güçlenmesi ile yükseliş gerçekleştiriyor. Bakır fiyatları ise Çin’de yaşanan ekonomik genişlemenin yavaşladığına dair görüşlerin güçlenmesi ile düşüş göstermeye başladı.

ABD gösterge petrolü olan Batı Teksas petrolü, ABD stoklarının son 1 aydır düşüş gerçekleştirdiği düşüncesinin halim olması ile iki haftanın en yüksek seviyelerine yakın bir seyir izliyor. Vadeli petrol kontratları ABD ekonomisinden büyüme sinyallerinin alınması ve Mısır’da meydana gelen ayaklanmaların etkileri ile Ortadoğu petrol arzında sıkıntıların yaşanabileceği yönündeki endişelerin artması ile birlikte yükselişe geçti. Bugün ise New York piyasasında % 0,5 oranında artış gözlendi. ABD ham petrol stoklarının ise yarın açıklanacağı biliniyor. Geçtiğimiz hafta 2,63 milyon varil düşüş görülmüştü.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü varil fiyatı 32 sent yükseliş ile New York Mercantile Exchange (NYMEX) piyasasında 98.31 dolar seviyesinden işlem gördü. Vadeli petrol işlem hacmi ise son 100 günlük ortalamanın % 118 üzerinde seyrediyor. Ağustos vadeli petrol kontratları dün ise 1,43 dolar yükseliş ile 97.99 dolar seviyesine gelmişti ve bu seviye 19 Haziran tarihinden bu yana görülen en yüksek kapanış seviyesi olarak kaydedildi.

Ağustos vadeli Brent petrolü varil fiyatı ise 25 sent yükseliş kaydetti. ICE Futures Europe Borsası‘nda 103.25 dolar seviyesinden işlem görüyor. Avrupa gösterge petrolü olan Brent petrolü ile ABD gösterge petrolü olan Batı Teksas petrolü arasındaki fark ise 4.94 dolar seviyesinde.

Bakır fiyatları ise Çin etkisiyle düşüş göstermeye devam ediyor ve fiyatlar bugün 2 haftanın zirvesinden düşüş gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük bakır tüketicisi olan Çin’de ekonomik büyümenin yavaşladığına dair endişelerin artması ile bakır fiyatları da düşüş gerçekleştirdi.

Üç ay vadeli bakır tonu Londra Metal Borsası’nda % 1,1 oranında düşüş ile 6,905 dolardan işlem gördü. Daha sonra Şanghay piyasasında 6,932 dolar seviyesine yükseldi. Piyasa açılışında ise bakır fiyatları 6,982 dolar seviyesini görerek 19 Haziran tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi görmüştü.

Ekim vadeli bakır ton fiyatı Şanghay Vadeliler Borsası’nda % 0,8 oranında yükseliş ile 8,121 dolar seviyesinden işlem gördü. Eylül vadeli bakır ise New York Comex piyasasında % 0,7 oranında düşüş ile pound başına 3.1365 dolar seviyesinde.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir