Petrolde Stok Verisi Sonrası Düşüş

Batı Teksas ham petrolü, ABD’de benzin stoklarının 3 hafta ardı ardına yükselmesi ile düşüş gösteriyor. Benzin stoklarında yaşanan bu yükseliş sonrasında da WTI ham petrol fiyatları üçüncü haftalık kaybına yönelmiş durumda.

Petrol vadelileri hafta ortasında New York piyasasında % 0,7 oranında artarken, dün % 0,4 oranında düşüş gerçekleştirdi. Enerji Enformasyon Kurumu (EİA) verilerine göre; benzin stokları 3.38 milyon varil artış gösterdi. Tahminlere göre de 1 milyon varil yükseliş bekleniyordu. ABD’nin en büyük petrol stok merkezi olan Cushing – Oklahoma stokları, 1,45 milyon varil azalırken toplamda 18,8 milyon varile geriledi. Bu veriler ise 2008 yılı Kasım ayından bu yana görülen en düşük seviyeler.

Ekonomistlerin bir kısmı, uzun vadede bir değişiklik beklemediklerini ve küresel arzda herhangi bir sorun görmediklerini açıklıyorlar. Küresel büyümeyi destekleyen faktörlerin ise aynı seyrinde devam edeceği söyleniyor. Petrol yatırımcılarına kısa vadede daha yüksek fiyatlar için de sebep verilmiş oluyor. Petrol yatırımı nasıl yapılır öğrenmek için burayı tıklayın.

Petrol vadelilerinin dün göstermiş olduğu % 1 oranındaki kayıp sonrasında pek değişiklik yaşanmadı. 23 Temmuz haftası benzin stokları, Mart ayında en yüksek seviyesinde iken, ham petrol arzı 4 haftadır düşüş gösteriyor.

NYMEX elektronik işlemlerinde Eylül vadeli Batı Teksas petrolünün varil fiyatı 7 sent düşüş gösterdi ve 102 dolardan işlem gördü. Petrol kontratı dün ise 1,05 dolar oranında kayıp gösterdi ve bu kayıp 16 Temmuz tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olan 102,07 dolardan işlem gördü.

Londra ICE Vadeliler Avrupa Borsası’nda işlem gören Eylül vadeli Brent petrolünün varili ise 8 sent yükselişle 107,15 dolardan işlem gördü. Avrupa’nın gösterge petrolü olan Brent petrol bu şekilde, Batı Teksas petrolü kontratı arasındaki farkı 5,29 dolardan 5,15 dolara düşürmüş oldu.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir